Ekonomi Haberleri

16 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi

16 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi , ekonomi haberleri bölümümüzde 16 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. 16 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

16 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi

16 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi

Resmi Gazete’de “Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ” yayınlandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 16 meslek için Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirdi.

BELGESİ OLMAYANLAR 12 AY SONRA ÇALIŞAMAYACAK

Ahşap mobilya ile ayakkabı imalatçıları, boyama operatörü, baca yağlı kanal temizleme personeli, güzellik uzmanı ve kuaförün de aralarında bulunduğu 16 meslekte, Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayanlar 12 ay sonra çalışamayacak.

İDARİ PARA CEZASI VAR

Bu bağlamdaki denetimler iş müfettişlerince yapılacak. Tebliğ hükümlerine aykırı davranan işveren yahut işveren vekilleri ile ilgili idari para cezası uygulanacak.

meslek

BELGELER, TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFLARI İÇERİYOR

Buna göre, iş kazaları yönünden “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” sınıftaki ahşap mobilya ile ayakkabı imalatçıları, baca yağlı kanal temizleme personeli, boyama operatörü, elektrik sevkiyat şebekesi test görevlisi, güzellik uzmanı, kesimci (ayakkabı), kuaför, mobilya döşemecisi, raylı sistem araçları elektrik bakım ve onarımcısı, raylı sistem araçları elektronik bakım ve onarımcısı, raylı sistem araçları mekanik bakım ve onarımcısı, raylı sistemler sinyalizasyon bakım ve onarımcısı, saraciye imalatçısı, sayacı, zeytinyağı üretim operatörü meslekleri için Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirildi.

USTALIK BELGELİ OLANLAR VE ÜNİVERSİTE MEZUNLARINDAN BELGE ARANMAYACAK

“Mesleki Eğitim Kanunu”na göre ustalık belgesi alanlar ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup diplomalarında yahut ustalık belgelerinde gösterilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için belge şartı aranmayacak.

TOPLAM 204 MESLEK BELGELİ OLDU

Yeni eklenen 16 meslekle birlikte, “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” sınıfta olup Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğuna sahip meslek sayısı 204’e yükseldi.

Başa dön tuşu