Kripto Haberleri

2 Analist: Altın Fiyatları, Bu Seviyelere Yelken Açtı!

2 Analist: Altın Fiyatları, Bu Seviyelere Yelken Açtı!, kripto para takipçileri için 2 Analist: Altın Fiyatları, Bu Seviyelere Yelken Açtı! ile alakalı detaylı bir haber hazırladık. 2 Analist: Altın Fiyatları, Bu Seviyelere Yelken Açtı! başlıklı haberimizin ayrıntıları..

2 Analist: Altın Fiyatları, Bu Seviyelere Yelken Açtı!

Altın fiyat aralıkları, Cuma günü tipik bir dalgalı yıl sonu işlemlerinde sıçrayarak 1.820 dolara yakın aylık zirvelerinde dolaşıyor. Piyasa analisti  Anil Panchal’a göre altın hemen hemen Aralık’ın en yüksek düzeylerini test etti, fakat boğalar yıllık kapanışa doğru temkinli olmaya devam ederken, onu kıramadı. Piyasa analisti Jim Wyckoff, altın fiyat aralıklarının, Perşembe günü öğle saatleri civarında ABD işlemlerine yükselişe geçtiğini, çünkü boğa eğilimi gösteren traderların fiyatlardaki erken düşüşü satın almak ve biraz pazarlık avı yapmak için devreye girdiğini belirtiyor. Anil Panchal ve Jim Wyckoff’ın piyasa değerlendirmelerini ve teknik analizlerini Kriptosite.com okuyucuları için bir araya getirdik.

“Risk katalizörlerinin karışık hareketleri, traderları geleneksel limana yöneltiyor”

Parlak metal, önümüzdeki yıl Fed’in agresif sıkılaşmasına yönelik beklentilerin ortasında ABD doları yüksek zemini koruduğu için altı yılın en kötü performansını kaydetme yolunda ilerliyor. Analist Anil Panchal’a göre, mühim katalizörlerin eksikliği ve zayıf yıl sonu likidite koşulları altın fiyat aralıklarını zorlarken, son haftalarda aşağı yönlü ABD doları performansı ve diğer risk katalizörlerinin karışık hareketleri, traderları geleneksel limana yöneltiyor.

Değerli metal Perşembe günü ABD Dolar Endeksi’nin daha kuvvetli verilerle toparlanmasına rağmen yükseldi. Analist bunun nedeninin, Omicron sebebiyle Fed’in bir sonraki hamlesi hususundaki kararsızlıkla ve jeopolitik gerginliğin tırmanmasıyla ilişkili olabileceğini belirtiyor.

Altın fiyat aralıkları

Analist Anil Panchal, altın fiyat aralıklarının, iki haftalık desteği kırdıktan sonra 200-SMA düzeysi olan 1.801 doları geçtiğini, şimdi direncin 1.820 dolar civarında olduğunu dile getiriyor. Bunun yanında analiste göre, MACD’nin azalan düşüş eğilimi ve kararlı RSI, metal alıcılarının umutlu kalmasına faydalı oluyor ve 200-SMA’ya ek olarak, 100-SMA’nın tekrarlanan 1.793 dolara yakın sıçraması da altın boğaları destekliyor. Aynı durumun, toparlanmanın ivme kazandığına işaret ettiğini söyleyen analist, şu direnç düzeylerine çekiyor:

Lakin altın alıcıları 1.820 dolarlık net bir yukarı yönlü kırılma bekliyor. Bu da metali Kasım-Aralık aşağı yönlü %61,8 Fibonacci düzeltme düzeysine, yani 1.830 dolara yönlendirecek.

Bunun yanında analiste göre, külçe altının yukarı yönlü hareketinin yalnızca bir engeli olacak. Yani 1.877 dolar civarındaki son aylık zirveye meydan okumadan önce 1.851 dolar civarında %78,6 Fibonacci düzeysi olacak. Anil Panchal, teknik analizini destek noktalarını belirleyerek bitiriyor:

Bunun yanı sıra, 1.792 dolarlık aşağı yönlü bir kırılma, 1.770 dolara düşüşü tetikleyecek. Lakin 1.760 dolara yakın iki aylık bir yatay destek bölgesi, altın ayılar için kırılması zor bir ceviz gibi görünmekte.

Altın fiyat aralıkları
Altın fiyat aralıkları 4 saatlik grafik / Kaynak: Fxstreet

Jim Wyckoff: JP Morgan yanılıyor, altın fiyat aralıkları daha yüksekte olacak

Piyasa analisti Jim Wyckoff, altın fiyat aralıklarının, Perşembe günü öğle saatleri civarında ABD işlemlerine yükselişe geçtiğini, çünkü boğa eğilimi gösteren traderların fiyatlardaki erken düşüşü satın almak ve biraz pazarlık avı yapmak için devreye girdiğini belirtiyor. Yatırım bankası JP Morgan, 2022’nin dördüncü çeyreğinde altının fiyat aralıklarını 1.520 dolar olarak tahmin ediyor.

Analiste göre, bu büyük bankaların emtia piyasası tahminleri genelde yanlış. Analist, JP Morgan tahminlerinin diğer tarafını konu alıyor ve 2022 yılı 4. çeyrekte altın fiyat aralıklarının mevcut düzeylerden daha yüksek bulunacağını tahmin ediyor. Sebep olarak da fiyat enflasyonunun 2022’de çok daha sorunlu hale geleceğine ve Federal Rezerv’in bu hususta fazla bir şey yapamayacağına bağlıyor. Analist, bu senaryonun, hisse senetleri ve tahviller gibi kağıt varlıklar için kötü, kıymetli metaller gibi sabit varlıklar için iyi haber olabileceğini belirtiyor.

Altın fiyat aralıkları

Analist Jim Wyckoff, teknik olarak, Şubat vadeli altın boğaların genelde kısa vadeli teknik avantaja sahip olduğunu ve boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefinin, 1.840,00 dolardan katı direncin üzerinde bir kapanış üretmek olduğunu ifade ediyor. Analiste göre, ayıların bir sonraki kısa vadeli aşağı yönlü fiyat hedefi, vadeli işlem fiyat aralıklarını 1.775,00 dolar düzeysindeki sağlam teknik desteğin altına itmek. Analist, şu teknik düzeyleri işaret ediyor:

İlk direnç 1.815,70 dolarda ve ardından bu haftanın yükseği 1.821,30 dolarda görülüyor. İlk destek 1.800 dolarda ve ardından bu haftanın en düşük düzeysi olan 1.789,10 dolarda görülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptosite.com’da bulunan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptosite.com herhangi bir kripto para biriminin yahut dijital varlığın satın alınmasını yahut satılmasını önermez yahut Kriptosite.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptosite.com ve sitede bulunan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık yahut hizmetler ile alakalı herhangi bir işlem yapmadan önce kendi incelemelerinı yapmalıdır.

Uyarı: Kriptosite.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptosite.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz yahut herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptosite.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri düşüncesi mülkiyet hukuku ve alakalı mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır..

.bw-card {
position: relative;
display: -webkit-box;
display: -webkit-flex;
display: -ms-flexbox;
display: flex;
-webkit-box-orient: vertical;
-webkit-box-direction: normal;
-webkit-flex-direction: column;
-ms-flex-direction: column;
flex-direction: column;
padding: 15px;
border: 1px solid #f2f2f2;
border-radius: 4px;
background: #f9f9f9;
-webkit-box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
font-family: var(–bw-font-family-inter);
padding: 2rem;
border-radius: 0 0 4px 4px;
}

Başa dön tuşu