Altcoin Haberleri

2021’de satılan her 100 araçtan 10’u elektrikli oldu

2021’de satılan her 100 araçtan 10’u elektrikli oldu , ekonomi haberleri bölümümüzde 2021’de satılan her 100 araçtan 10’u elektrikli oldu başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. 2021’de satılan her 100 araçtan 10’u elektrikli oldu  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

2021’de satılan her 100 araçtan 10’u elektrikli oldu

2021'de satılan her 100 araçtan 10'u elektrikli oldu

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, iklim değişikliğiyle karşılaşmada temiz enerji teknolojilerinin kritik önemde olduğunu sözlerine ekledi.

Yenilenebilir enerji, nükleer, dijitalleşme ve hidrojenin içinde bulunduğu yeni ve temiz bir enerji sisteminin doğduğunu söyleyen Birol, “Elektrikli araçlar bu sistemin ana kolonlarından birisi ve çok bi hayli hızlı bir gelişim görülüyor bu alanda. Dünyadaki tüm otomotiv üreticilerinin en mühim gündem maddesi elektrikli araçlar.

“ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN PAYI YÜZDE 10”

2019’da dünya çapında satılan her 100 aracın 2’si elektrikli araçlardı. Bu yıl ise bu oranın yüzde 2’den yüzde 10’a yaklaştığını göze çarpıyor. Gelişme iki büyük pazarda görülüyor. Bunlardan birisi Çin. Bu ülkedeki her 100 arabanın 15’i elektrikli.

Avrupa ise ikinci büyük pazar. ABD elektrikli araç pazarı yönünden üçüncü mühim ülke. ABD’de çıkmak üzere olan ikinci ekonomik toparlanma paketinde elektrikli araçlara çok büyük bir destek gelecek gibi görünüyor.” ifadelerini kullandı.

elektrikli oto

Birol, elektrikli araçların içten yanmalı motorlara göre daha maliyetli olduğunu ama 10 yıl önce 1100 dolar düzeysinde olan batarya maliyetlerinin 120 dolara kadar düştüğünü sözlerine ekledi.

Togg Üst Yöneticisi Gürcan Karakaş da yatırımları içinde hücre teknolojilerinin yer alacağını ve otomobil dünyası dışındaki enerji depolama teknolojilerinde de çözümler oluşturacaklarını açıkladı.

TOGG’UN ŞARJ ALTYAPISI KURULUYOR

Bataryanın bunun yanında, kısa bir süre önce şarj istasyonları için de yatırım kararı aldıklarını söyleyen Karakaş, “Ülkemizdeki şarj altyapısının bi hayli hızlı bir biçimde yaygınlaşması, elektrifikasyona geçişi hızlandıracak. Bu nedenle, bu işe girmek üzere bir şirket kurduk. 2022 başından ibu yana de çalışmalarını sürdüreceğiz.” dedi.

Başa dön tuşu