Kripto Haberleri

2022 Altın Fiyatı İçin 2021’den Daha İyi Olacak Mı?

2022 Altın Fiyatı İçin 2021’den Daha İyi Olacak Mı?, kripto para takipçileri için 2022 Altın Fiyatı İçin 2021’den Daha İyi Olacak Mı? ile alakalı detaylı bir haber hazırladık. 2022 Altın Fiyatı İçin 2021’den Daha İyi Olacak Mı? başlıklı haberimizin ayrıntıları..

2022 Altın Fiyatı İçin 2021’den Daha İyi Olacak Mı?

Altın fiyatı 2021’de hemen hemen %5 düştü. Yani sarı metal için hiç de iyi geçmedi. Ne yazık ki piyasa analisti Arkadiusz Sieroń’a göre, 2022 yılı da özellikle ilk etapta daha iyi görünmüyor. Lakin analist yılını bitişinin, kıymetli metale biraz umut verdiğini belirtiyor ve nedenlerini anlatıyor. Biz de Kriptosite.com olarak analistin kendi anlatımıyla değerlendirmelerini ve analizlerini okuyucularımız için bir araya getirdik.

“Yüksek ve hızlanan enflasyon altın fiyatı için pozitif etki yaratır”

Güle güle 2021! Kesinlikle altın bir yıl değildi. Aşağıdaki grafiğin gösterdiği gibi, sarı metal son on iki ayda değerinin %5’ini kaybetti ve 30 Aralık 2020’de 1.887,60 dolardan 31 Aralık 2021’de 1.825 dolara düştü. Böylelikle altın boğalar 2021’i kaçırmayacağını tahmin ediyorum.

Altın fiyatı

Ya ben? Ocak ayında “altının 2021’deki performansının geçen senedan daha kötü olabileceğini” doğru bir biçimde tahmin etmiştim. Lakin, daha fazla boğa davranışı bekliyordum. Yükselen enflasyonun altın fiyat aralıklarını daha çok destekleyeceğini düşündüm. Altının müthiş bir enflasyon riskinden korunma olmadığının tamamen farkındayım, fakat tarihsel analizler, yüksek ve hızlanan enflasyonun altın fiyatı için pozitif olması gerektiğini gösteriyor. Sonuçta enflasyon, altın piyasasının temel unsuru olan reel faiz oranlarını düşürüyor.

Lakin git gide artan enflasyon, Fed’i para politikasını sıkılaştırmaya ve niceliksel gevşemenin daralmasını hızlandırmaya sevk etti. 2022’de politika faizindeki artış beklentileri de güçlendi. Sonuç olarak, aşağıdaki grafiğin de gösterdiği gibi, özellikle kısa ve orta vadeli tahvil faizleri yükseldi ve altın fiyatı üzerinde aşağı yönlü baskı yarattı. Böylelikle 2021’de iki mühim ders çıkardık: Sadece enflasyona güvenmeyin ve (şahin) Fed ile savaşmayın.

Altın fiyatı

Gördüğünüz gibi, tahvil faizleri halen pandemi öncesi düzeylerine dönmedi. Tamamen iyileşmeleri gerekmese de, daha fazla artış için yer var. Buradaki sorun, enflasyon zirve yaptığında ve deflasyon başladığında, enflasyon beklentileri düşebilir ve reel faiz oranlarını yükseltebilir. Aslını söylemek gerekirse, piyasa bazlı enflasyon beklentileri Kasım ayında zirveye ulaştı. Bu, enflasyonla alakalı endişelerin yatıştığını ve yatırımcıların ABD merkez bankasının yukarı yönlü fiyat baskısını kontrol etme kabiliyetine olan güvenini yeniden kazandığını gösteriyor.

2022 altın için 2021’den daha iyi mi olacak?

Mümkün, ama ben iyimser değilim. Burada demek istediğim, makroekonomik koşullar altın için daha aşağı yönlü olacak. Korona virüsün Omicron varyantının yayılmasına rağmen, 2022, tam bir ekonomik iyileşme ve normal koşullara dönüş ile küresel Covid-19 salgınının sonunu işaret edebilir. Maliye politikası sıkılaşacak, Fed 2021’dekinden daha şahin bir para politikası izleyecek. Arz şokları hafifliyor, bundan dolayı enflasyon zirve yapabilir, reel faiz oranları daha da yükselir. Ayrıca, ECB para politikasını sıkılaştırma hususunda daha yavaş olduğu için ABD Doları Euro karşısında güçlenebilir.

Altın fiyatı

Bunun yanı sıra altın fiyat aralıklarını destekleyebilecek bazı etkenler de var. 2021’de GSYİH, 2020 ekonomik krizinden sonra büyük ölçüde toparlandı ve finansal piyasalar da kuvvetli bir biçimde ayağa kalktı. Yine de 2022, ekonomik büyüme ve finans sektörü için daha zorlu olabilir. Biri baz etkisi, diğeri ise merkez bankalarının politika normal hayata dönmesi ve git gide artan faiz oranları. Büyük kamu ve özel borçlarla, Fed’in sıkılaştırma döngüsü varlık ve kredi balonlarını söndürebilir ve hatta bir durgunluğu yahut en azından bir piyasa düzeltmesini tetikleyebilir.

Lakin, halen piyasa stresi belirtisi yok, bundan dolayı gelecek yıl için temel senaryomda bir finansal kriz yok. 2023 (yahut ardındansı) daha olası bir zaman dilimi. Dolayısıyla, 2022’nin sonunun altın için yılın başından daha iyi olabileceğine inanıyorum. Çünkü yalnızca Fed’in sıkılaştırma döngüsüne ilişkin beklentilerin yerini faiz oranlarındaki artışların sonuçlarıyla alakalı endişeler alabilir. Her neyse, 2021 (hemen hemen) öldü. Çok yaşa 2022! Gelecek yıl normale, göz alıcı kârlara ve tüm altınlara geri dönmenizi diliyorum!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptosite.com’da bulunan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptosite.com herhangi bir kripto para biriminin yahut dijital varlığın satın alınmasını yahut satılmasını önermez yahut Kriptosite.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptosite.com ve sitede bulunan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık yahut hizmetler ile alakalı herhangi bir işlem yapmadan önce kendi incelemelerinı yapmalıdır.

Uyarı: Kriptosite.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptosite.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz yahut herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptosite.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri düşüncesi mülkiyet hukuku ve alakalı mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır..

.bw-card {
position: relative;
display: -webkit-box;
display: -webkit-flex;
display: -ms-flexbox;
display: flex;
-webkit-box-orient: vertical;
-webkit-box-direction: normal;
-webkit-flex-direction: column;
-ms-flex-direction: column;
flex-direction: column;
padding: 15px;
border: 1px solid #f2f2f2;
border-radius: 4px;
background: #f9f9f9;
-webkit-box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
font-family: var(–bw-font-family-inter);
padding: 2rem;
border-radius: 0 0 4px 4px;
}

Başa dön tuşu