Gündem

2022’de Wi-Fi 6 teknolojisi, 5G’yi geride bırakacak

2022’de Wi-Fi 6 teknolojisi, 5G’yi geride bırakacak , ekonomi haberleri bölümümüzde 2022’de Wi-Fi 6 teknolojisi, 5G’yi geride bırakacak başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. 2022’de Wi-Fi 6 teknolojisi, 5G’yi geride bırakacak  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

2022’de Wi-Fi 6 teknolojisi, 5G’yi geride bırakacak

2022'de Wi-Fi 6 teknolojisi, 5G'yi geride bırakacak

Wi-Fi 5 teknolojisinden daha bi hayli hızlı olan Wi-Fi 6, bunun yanı sıra bir bölgedeki bir çok cihazın aynı anda kablosuz bağlantı kurmasını sağlıyor.

1 GHz ve 5 GHz bantlarında çalışmaya ek olarak,  2,4 GHz bandında da çalışabilecek olan Wi-Fi 6 teknolojisi, bu bant aralığında iletişim sağlayan diğer cihazlarla da iletişim halinde olacak.

Daha bi hayli hızlı Wi-Fi, gittikçe artan bant alanı sebebiyle Wi-Fi 6 aracılığıyla sağlanan daha iyi yükleme ve indirme hızları (yahut verim) manasına geliyor.

2022’DE 5G’Yİ GEÇECEK

5G teknolojisi son haftalarda kamuoyunun gündeminde daha sık yer alsa da Wi-Fi 6 teknolojisiyle donatılmış cihazların satışı, gelecek birkaç sene içinde 5G uyumlu cihazları geride bırakacak.

Deloitte’un tahminlerine göre 2022’de 5G uyumlu cihazlar pazarda 1,5 milyar dolarlık hacme ulaşacak, Wi-Fi 6 teknolojili cihazların satışı ise 2,5 milyar adedi geçecek.

2022 de Wi-Fi 6 teknolojisi, 5G yi geride bırakacak #1

Deloitte’un 2021 Küresel Gelişmiş Kablosuz Bağlantı Araştırmasına katılan 437 network yöneticisinin yüzde 45’i, şirketlerinin Wi-Fi 6 ve 5G teknolojilerini test ettiğini veya kullandığını dile getirdi.

Katılımcıların yüzde 65’i Wi-Fi 6’nın 2023’e kadar en mühim ilk üç kablosuz teknoloji içinde yer alacağını öngörüyor. Bu oran 5G’de yüzde 76 düzeysinde.

5G’YE GÖRE DAHA UCUZ

.Rapora göre, Wi-Fi 6 ile 5G teknolojisi içindeki kullanım farkı maliyetten kaynaklanıyor. Wi-Fi 6 teknolojisiyle donatılmış cihazlar 5G uyumlu cihazlara göre daha ucuz, bunun bunun yanında bu cihazlar 5G uyumlu cihazların aksine ücretsiz ve lisansız spektrum üzerinden çalışıyor.

Deloitte Türkiye Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Endüstrisi Lideri Metin Aslantaş, fiber şebekesi üzerinden ultra yüksek bağlantı hızları sunulmasına imkan sağlayan Wi-Fi 6 teknolojisinin mevcut teknolojilere göre daha kapsamlı kapsama olanağı sunduğunu belirerek, “Evlerde duvarlardan kaynaklanan kapsama poblemlerinı da çözen Wi-Fi 6 teknolojisi, ileri kablosuz çözümler alanında 5G’nin mühim bir ortağı olacak. Wi-Fi 6 yakın gelecekte, yeni nesil bağlantı üzerinde hizmet sunan firmalara büyük faydalar sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu