Gündem

2022’nin ilk kandili: Regaip Kandili ne zaman, hangi gün?

2022’nin ilk kandili: Regaip Kandili ne zaman, hangi gün? , ekonomi haberleri bölümümüzde 2022’nin ilk kandili: Regaip Kandili ne zaman, hangi gün? başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. 2022’nin ilk kandili: Regaip Kandili ne zaman, hangi gün?  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

2022’nin ilk kandili: Regaip Kandili ne zaman, hangi gün?

2022'nin ilk kandili: Regaip Kandili ne zaman, hangi gün?

İslam alemi için oldukça önem taşıyan kutsal geceler, sabırsızlıkla bekleniyor.Yılın ilk kandili olan Regaip Kandili için geri sayım başladı.

Müslümanlar, kandil geceleri af dilemek, tövbe etmek ve şükretmek için bol bol dua ediyor.

Regaip Kandilinin hangi güne denk geldiği etraftaki insanlar aracılığıyla merak konusu oldu. Arama motorlarında Regaip Kandili ayın kaçında, hangi gün? sorularına yanıt aranıyor.

REGAİP KANDİLİ NE ZAMAN 2022?

2022 senesinde Recep ayında olan Regaip Kandili 3 Şubat günü idrak edilecek.

Kandiller zincirinin ilk halkası olan Regaip Kandilindeki “Regâip” kelimesi, Arapça bir kelime olan “re-ğa-be” kökünden gelmektedir. “re-ğabe”, kelime olarak, elde edilmesi arzu edilen değerler, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir.

Bu geceyi ibâdetle geçirmenin sevâbı çok büyüktür. Peygamberimiz şöyle buyurdular:

“Beş gece mevcuttur ki onlarda yapılan dualar geriye çevrilmez. Recebʼin ilk (Cuma) gecesi, Şabanʼın ortasında bulunan gece, Cuma gecesi, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı geceleridir.” (Beyhaki, Sünen, Şuabül-İman, 3/342) Bu nedenle Müslümanlar bu geceleri hep ihya etmişlerdir.”

2022 nin ilk kandili: Regaip Kandili ne zaman, hangi gün? #1

Başa dön tuşu