Ethereum Haberleri

3 milyar dolarlık kripto kaptırıldı: FBI’dan ‘flört dolandırıcılığı’ uyarısı

3 milyar dolarlık kripto kaptırıldı: FBI’dan ‘flört dolandırıcılığı’ ikazsı, kripto haberleri bölümümüzde 3 milyar dolarlık kripto kaptırıldı: FBI’dan ‘flört dolandırıcılığı’ ikazsı başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. 3 milyar dolarlık kripto kaptırıldı: FBI’dan ‘flört dolandırıcılığı’ ikazsı ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

3 milyar dolarlık kripto kaptırıldı: FBI’dan ‘flört dolandırıcılığı’ ikazsı

Kripto para sektöründe son haftalarda “pig butchering” (flört dolandırıcılığı) adı verilen dolandırıcılıklarda artış görülüyor. Bu dolandırıcılık türünde, bir kişi yahut grup sosyal platform veya flört uygulamaları aracılığıyla sahte kimlikler oluşturarak ‘flört dolandırıcılığı’ yapıyor. Yani dolandırıcılar, mağdurun güvenini kazandıktan sonra, meşru bir web sitesinin taklit bir versiyonu aracılığıyla onları yatırım fırsatlarına ikna ediyor. Bu tarz dolandırıcılıkları küresel suç örgütleri de kullanırken mağdurların sayısı günbegün artıyor.

3 milyar dolardan fazla kripto para kaybettiler

Saldırılardaki artışın bir sonucu olarak, ABD’deki mağdurların bir önceki yıl boyunca siber suçlulara toplam 3 milyar dolardan fazla kripto para kaptırdıklarını açıkladı.

Bu dolandırıcılar, güven kazanmanın bunun yanında çok sayıda kurbanı para vermeye ikna etmek için psikolojik manipülasyonu da kullanmaya başladı.

ABD’li kolluk kuvvetleri, “Suçlular kurbanlara yatırım süreci boyunca koçluk yapıyor, onlara sahte kârlar gösteriyor ve kurbanları daha fazla yatırım yapmaya teşvik ediyor.” dedi.

Bildirilene göre, mağdurlar paralarını çekmeye çalıştıklarında, kendilerine bir ücret yahut vergi ödemeleri gerektiği bilgisi yer alıyor. Lakin, dayatılan ücret yahut vergileri ödeseler bile paralarını geri alamıyorlar.

Yıldan yıla rekor artış

Son gelen ikaz, FBI’ın yıllık İnternet Suçları Raporu’nda Amerikalıların 2022 senesinde yatırım dolandırıcılığı sebebiyle 3 milyar dolardan fazla para kaybettiğini açıklamasının ardından geldi.

Duyuruda, 2022 senesinde, IC3’e (İnternet Suçları Şikâyet Merkezi) en fazla yatırım dolandırıcılığı kayıplarının bildirildiği aktarıldı.

Ayrıca, “Yatırım dolandırıcılığı şikayetleri 2021’de 1,45 milyar dolardan 2022’de 3,31 milyar dolara yükseldi. Bu da yüzde 127’lik bir artış manasına geliyor.” dendi.

Aktarılana göre bu şikayetler içinde, kripto para yatırım dolandırıcılığı 2021’de 907 milyon dolardan 2022’de 2,57 milyar dolara yükseldi. Bu da yüzde 183’lük bir artışı temsil ediyor.

Defalarca uyardığını söyleyen FBI yatırımcılara tavsiyeler yayımladı

Bu, kurum aracılığıyla yayına giren ‘pig butchering’ planlarına ilişkin ilk ikaz değil. FBI, geçtiğimiz ekim ayı da dahil öncedenki ikazlarında da dolandırıcıların sahte yatırım uygulamaları ve “oyna-kazan” özellikli oyunlarda sahte ödüller tercih ederek yatırımcılardan milyonlarca kripto para çaldıkları ikazsında bulunmuştu

FBI, potansiyel hedeflerin kripto para yatırım dolandırıcılığına karşı kendilerini nasıl koruyabileceklerine dair ipuçlarını da şu biçimde paylaşımı yaptı:

  • Tanımadığınız bir kişi sizinle iletişime geçerse, herhangi bir finansal yahut kişisel kimlik bilgisi vermeyin ve herhangi bir para göndermeyin.
  • Sadece internette tanıştığınız birinin tavsiyesine göre yatırım yapmayın.
  • Herhangi bir yatırım fırsatının, kripto para yatırım web sitesinin veya uygulamasının geçerliliğini teyit edin.
  • Halihazırda para yatırdıysanız ve bir oyunun kurbanı olduğunuza inanıyorsanız, paranızı çekmek için herhangi bir ek ücret yahut vergi ödemeyin.
  • Kaybedilen fonları geri kazanabileceğini iddia eden hizmetler için ödeme yapmayın.
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu