Kripto Haberleri

4 Analist Kritik Tahminler Yaptı: Altın Daha Fazla Düşebilir!

4 Analist Kritik Tahminler Yaptı: Altın Daha Fazla Düşebilir!, kripto para takipçileri için 4 Analist Kritik Tahminler Yaptı: Altın Daha Fazla Düşebilir! ile alakalı detaylı bir haber hazırladık. 4 Analist Kritik Tahminler Yaptı: Altın Daha Fazla Düşebilir! başlıklı haberimizin ayrıntıları..

4 Analist Kritik Tahminler Yaptı: Altın Daha Fazla Düşebilir!

Perşembe günü ABD Hazine tahvil faizlerinin, Fed’in Aralık ayı toplantı tutanaklarının genişleyen enflasyonist riskleri yatıştırmak için daha bi hayli hızlı faiz artırımlarının sinyalini vermesinin ardından çoğalmasıylaaltın fiyat aralıkları düştü. Spot altın, basın zamanında %0,85 düşüşle 1.794,5 dolara gerilerken, ABD altın vadeli işlemleri %1,65 düşüşle 1.794,8 dolara yerleşti

“Güçlü bir işgücü verisi, altının daha da düşeceği manasına geliyor”

SPI Asset Management yönetici ortağı Stephen Innes, “Piyasanın nihai hedefle ilgilenmesi gereken şey, Fed’in gelecekte ne kadar sürpriz yapacağıdır” yorumunu yapıyor ve gelişmelerin altını nasıl etkileyeceğini belirtiyor:

Bir faiz artırımı daha sürpriz olursa, bu altın için gerçekten olumsuz olur.

Fed yetkilileri, ‘çok sıkı’ ABD işgücü piyasasının, faizleri beklenenden daha erken artırmayı ve bunun bunun yanında bankanın enflasyonu kontrol etmek için toplam varlıklarını azaltmayı garanti edebileceğini dile getirdi.

Altın

Bazı yatırımcılar altını yüksek enflasyona karşı bir önlem olarak görüyor, fakat kıymetli metal, getirisi olmayan külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini artıran git gide artan ABD faiz oranlarına karşı bi hayli hassas. Benchmark ABD 10 yıllık Hazine faizleri, Nisan 2021’den bu yana en kuvvetli düzeysine yükseldi ve altın elde tutmanın fırsat maliyetini artırdı.

ADP Ulusal İstihdam raporu, özel ABD bordrolarının geçen ay Reuters aracılığıyla yapılan ankete katılan ekonomistlerin tahminlerinin iki katından fazla arttığını ve Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam sayılarına ilişkin beklentileri artırdığını gösterdi. Bu durumun etkilerini değerlendiren Stephen Innes, şu tahminde yer alıyor:

Güçlü bir işgücü verimiz varsa, altın kesinlikle daha da düşecek demektir.

David Meger: Tahvil faizlerindeki artış, altın üzerinde baskı oluşturuyor

Reuters’in teknik analisti Wang Tao’ya göre spot altın, 1.830 dolardaki direnci kıramamasının ardından 1.801 dolarda bir desteği test edebilir. Nirmal Bang Commodities araştırma başkanı Kunal Shah, “Yeni virüsün yaratmasıyla birlikte, büyüme olabileceken 2022’nin ikinci çeyreğinden sonra iyi sonuç alacaktır” yorumunu yapıyor. High Ridge Futures metal ticareti direktörü David Meger ise şu değerlendirmesini paylaşıyor:

Altın piyasası, Fed tutanaklarına yanıt olarak son haftalardaki yüksek düzeylerden bir geri çekilme gördü. Piyasa, daha şahin bir Fed beklentisiyle zaten baskı altındaydı. Tahvil faizlerindeki artış, altın piyasası üzerinde açıkça baskı oluşturuyor. Lakin, bu piyasadaki öncüllerin altında yatan destek, devam eden enflasyonist baskılar ve virüs endişeleri, bir miktar güvenli liman talep unsuru getiriyor.

Altın

Kriptosite.com olarak açıkladığimiz üzere, Fed’in 14-15 Aralık tarihli politika toplantısının tutanaklarına göre, Fed yetkilileri geçen ay ABD işgücü piyasasının “çok sıkı” olduğunu ve bunun yalnızca faiz oranlarını beklenenden daha erken yükseltmekle yetinmeyip, bunun yanı sıra varlık stoklarını da hızla azaltması gerekebileceğini dile getirdi. Fed fonları vadeli işlemleri, Fed tutanaklarının yayımlanmasının ardından Mart ayında faiz artırımı için %80 şansla fiyatlandı.

Fed tutanaklarının ardından, gösterge 10 yıllık ABD Hazine faizleri Nisan 2021’den bu yana en yüksek düzeysine tırmanırken, dolar (DXY) kayıpları geride bıraktı. Bunun yanı sıra Goldman Sachs bir notta, dijital varlıklar daha sıklıkla benimsendikçe, kripto para birimi Bitcoin’in 2022’de altından pazar payını alacağını belirtiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptosite.com’da bulunan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptosite.com herhangi bir kripto para biriminin yahut dijital varlığın satın alınmasını yahut satılmasını önermez yahut Kriptosite.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptosite.com ve sitede bulunan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık yahut hizmetler ile alakalı herhangi bir işlem yapmadan önce kendi incelemelerinı yapmalıdır.

Uyarı: Kriptosite.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptosite.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz yahut herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptosite.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri düşüncesi mülkiyet hukuku ve alakalı mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır..

.bw-card {
position: relative;
display: -webkit-box;
display: -webkit-flex;
display: -ms-flexbox;
display: flex;
-webkit-box-orient: vertical;
-webkit-box-direction: normal;
-webkit-flex-direction: column;
-ms-flex-direction: column;
flex-direction: column;
padding: 15px;
border: 1px solid #f2f2f2;
border-radius: 4px;
background: #f9f9f9;
-webkit-box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
font-family: var(–bw-font-family-inter);
padding: 2rem;
border-radius: 0 0 4px 4px;
}

Başa dön tuşu