Kripto Haberleri

5 Analistten Flaş Tahminler: Altın Bu Seviyelere Gidiyor!

5 Analistten Flaş Tahminler: Altın Bu Seviyelere Gidiyor!, kripto para takipçileri için 5 Analistten Flaş Tahminler: Altın Bu Seviyelere Gidiyor! ile alakalı detaylı bir haber hazırladık. 5 Analistten Flaş Tahminler: Altın Bu Seviyelere Gidiyor! başlıklı haberimizin ayrıntıları..

5 Analistten Flaş Tahminler: Altın Bu Seviyelere Gidiyor!

Yatırımcılar, Omicron korona virüs varyantı tehdidi devam ederken bile para arzının sıkılaştırılabileceği yeni bir yıla girmeye hazırlanırken, yeniden dirilen dolarla çevrelenen altın fiyat aralıkları 2015’ten bu yana en büyük yıllık düşüşünü kaydetti. Spot altın yılı günlük %0,75 artışla 1.827,21 dolar düzeysinde kapattı. Analistler beklentilerini paylaşıyor ve piyasaları yorumluyor. Biz de Kriptosite.com olarak analistlerine tahminlerini okuyucularımız için bir araya getirdik.

Warren Venketas: Altın yokuş aşağı bir savaşa girebilir

2021’de toparlanan küresel ekonominin daha fazla yatırımcıyı daha riskli varlıklara itmesi ve külçe gibi güvenli liman varlıklara olan ilgiyi azaltmasıyla hemen hemen %4 değer kaybetti. Bu karışıma ek olarak, merkez bankalarının ekonomiyi canlandırmak için pandemi kaynaklı devasa para basımlarını dizginlemeyi hızlandıracaklarına dair göstergeler vardı. Külçe genelde yaygın teşvikten kaynaklanan enflasyona karşı bir korunma olarak görülse de, faiz oranı artışları, faiz getirmeyen altının daha yüksek fırsat sermayesine dönüşür ve ABD Hazinelerini ve doları yükselir. DailyFX analisti Warren Venketas, şu değerlendirmeyi yapıyor:

ABD 10 yıllık getirilerinin geçici enflasyon ve tabii ki daha yüksek faiz oranları ile birlikte 2022’de %2’ye ulaşmasıyla, altın yokuş aşağı bir savaşa girebilir.

Altın
Altın fiyat aralıkları yıllık bazda düştü

Exinity baş piyasa analisti Han Tan, Omicron varyantının etkisiyle alakalı endişelerin altını destekleyebileceğini, fakat daha yüksek faizlerin çekiciliğini zedeleyebileceğini dile getiriyor. Aynı zamanda, analist kıymetli metalin bu sene içindeki görünümü için şu konuların önemini vurguluyor:

Altın, ister bir Fed politika hatası, ister inatla git gide artan enflasyon yahut hatta jeopolitik gerilimlerde bir artış olsun, bu sene mühim kazanımlar için birkaç katalizör görebilir.

Robert Hartmann’a göre altın 2022’de 2.000 doların üzerinde olacak

Altın piyasalarını değerlendiren kıymetli metal ticaret şirketi Pro Aurum’un kurucu ortağı Robert Hartmann’a göre kıymetli metaller bu sene mühim ölçüde yükselebilir. Analist, bu durumun başat etmenini de şu biçimde açıklıyor:

Önemli ölçüde düşük enflasyona ilişkin olağan beklentilerin aksine, enflasyon hem Avrupa’da hem de ABD’de son çeyrek yüzyılın en yüksek düzeysine ulaştı. Büyük ihtimalle çok yüksek enflasyon tüm dünya çapında devam edecek. Bu yüksek enflasyon sayıları bir itici güç olarak altın fiyat aralıklarını ateşleyecektir.

Altın

Sarı metalin 2021 senesindeki hayal kırıklığı yaratan performansından sonra Robert Hartmann, 2022 için umutlu görünüyor. Analist, altın fiyat aralıklarının 2022’de yeniden 2000 doların üzerindeki zirvelere ulaşabileceğini öngörüyor.

Altın için pesimist bir senaryo

Credit Suisse analisti Fahar Tariq ise, kıymetli metal fiyat aralıkların 1.800 doların üzerinde seyretmesinin iyimserlik yarattığını düşünüyor ve 2022’de sarı metalin hemen hemen 1.850 dolar düzeylerinde bulunacağını tahmin ediyor.

Fahar Tariq, Robert Hartmann gibi optimist değil, çünkü fiyat aralıkların burada çok kalıcı olmasını beklemiyor. Analist, 2023’te fiyat aralıkların 1.600 dolara gerilemesini, uzun soluklu zamanda ise 1.400 dolar düzeylerinde işlem göreceğini tahmin ediyor.

“Altında 3.000 dolar hedefine ulaşabiliriz”

2021’de çok bi hayli hızlı git gide artan hisse senedi piyasalarındaki düzeltme olasılığını altın için bir destek olarak gören Gold Royalty’den David Garofalo, 2022’de kıymetli metalden büyük bir hamle bekliyor:

Altında 3.000 dolar hedefine ulaşmamamız için hiçbir neden göremiyorum. Böyle bir artışı tetikleyecek şeyin, hisse senedi piyasalarında bir düzeltme bulunacağına inanıyorum.

Altın

Ayrıca analistler, Avrupa’da devam eden enerji krizi ve Rusya ile Ukrayna içindeki gerginliğin artmasının, yeni yıla girerken altının itici güçleri olabileceğini değerlendiriyor. Buna ilaveten ABD Başkanı Joe Biden’in 2 trilyon dolarlık planının reddedilmesinin ardından ekonomik büyümenin hız kesmesinin de altını destekleyebileceğini belirtiyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptosite.com’da bulunan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptosite.com herhangi bir kripto para biriminin yahut dijital varlığın satın alınmasını yahut satılmasını önermez yahut Kriptosite.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptosite.com ve sitede bulunan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık yahut hizmetler ile alakalı herhangi bir işlem yapmadan önce kendi incelemelerinı yapmalıdır.

Uyarı: Kriptosite.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptosite.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz yahut herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptosite.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri düşüncesi mülkiyet hukuku ve alakalı mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır..

.bw-card {
position: relative;
display: -webkit-box;
display: -webkit-flex;
display: -ms-flexbox;
display: flex;
-webkit-box-orient: vertical;
-webkit-box-direction: normal;
-webkit-flex-direction: column;
-ms-flex-direction: column;
flex-direction: column;
padding: 15px;
border: 1px solid #f2f2f2;
border-radius: 4px;
background: #f9f9f9;
-webkit-box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
font-family: var(–bw-font-family-inter);
padding: 2rem;
border-radius: 0 0 4px 4px;
}

Başa dön tuşu