Ethereum Haberleri

750 milyon dolarlık kripto para işlemi: Yurt dışında ucuza alıp sattılar

750 milyon dolarlık kripto para işlemi: Yurt dışında ucuza alıp sattılar, kripto haberleri bölümümüzde 750 milyon dolarlık kripto para işlemi: Yurt dışında ucuza alıp sattılar başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. 750 milyon dolarlık kripto para işlemi: Yurt dışında ucuza alıp sattılar ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

750 milyon dolarlık kripto para işlemi: Yurt dışında ucuza alıp sattılar

Kripto paraları tercih ederek 940 milyar won (hemen hemen 755 milyon dolar) değerinde yasa dışı döviz işlemi gerçekleştiren bir grup yabancı ve Kuzey Koreli sığınmacı, tutuklandıktan sonra mahkemeye çıkarıldı.

Incheon Bölge Savcılığı Uluslararası Ceza Soruşturma Bölümü Başsavcı Yardımcısı Kim Tae-hyung, dün yaptığı bilgilendirmede, zanlıları alfabetik sırayla adlandırdı. 44 yaşındaki Libyalı A ile 43 yaşındaki Kuzey Koreli B olarak adlandırılan bireylerin tutuklandığı ve haklarında Mali Bilgiler Yasası ve Döviz İşlemleri Yasasını ihlal etme suçlamasıyla dava açıldığı duyuruldu. Ayrıca, 43 yaşındaki C ve diğerleri olmak üzere iki Kuzey Koreli, Elektronik Mali İşlemler Yasasını ihlal etmekle, 53 yaşındaki D ise Mali Bilgiler Yasasını ihlal etmekle suçlandı.

Uluslararası borsalardan alıp yerel borsalara aktardılar

A ve diğer altı birinin, Libyalılar aracılığıyla binlerce kez ülkeler arası borsalardan 755 milyon dolarlık kripto para satın almak ve ardından bunları satış için yerel borsalara aktarıp yasa dışı döviz işlemleri yapmakla vazifelendirildiklerinden şüpheleniliyor.

“Kimchi Primi’nden yararlandılar”

Savcılar, A ve diğerlerinin, kripto paraların ülkedeki piyasa fiyatının denizaşırı ülkelere göre daha pahalı olması manasına gelen “Kimchi Primi”nden yararlanarak yasa dışı döviz işlemlerinde milyarlarca won kazandıklarına inanıyor.

Soruşturmaya göre Libyalılar, ülkede yurtdışı havaleleri gerçekleştiren yabancı bir bankanın faaliyetlerini durdurması üzerine fiyatları düşürmek ve para gönderme zamanını kısaltmak için A ve diğerlerinden yardım istedi.

Elde ettikleri tüm gelirlere el konacak

A ve suç ortaklarını soruşturmaya sürdüklerini söyleyen bir savcı, “Benzer suçları önlemek için işledikleri suçlardan elde ettikleri gelirlere tamamen el koyacağız.” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu