Ethereum Haberleri

8 yıldır hareketsiz olan Bitcoin cüzdanından 2207 BTC çıktı

8 senedir hareketsiz olan Bitcoin cüzdanından 2207 BTC çıktı, kripto haberleri bölümümüzde 8 senedir hareketsiz olan Bitcoin cüzdanından 2207 BTC çıktı başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. 8 senedir hareketsiz olan Bitcoin cüzdanından 2207 BTC çıktı ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

8 senedir hareketsiz olan Bitcoin cüzdanından 2207 BTC çıktı

Herhangi bir hareket göstermediği uzun senelerdan sonra yaşam belirtisi veren Bitcoin cüzdanlarına bugün bir yenisi eklendi.

Bitcoin fiyatının rekor kırarak 69 bin dolara ulaşmasının ardından TSİ 21.35’te 1F2f5… ile başlayan bir adresten 2207 BTC aktarıldı. 2207 BTC, mevcut fiyatlarla hemen hemen 150 milyon dolar ediyor. Söz konusu adrese bu BTC’ler, 8 Ekim 2013 tarihinde gönderilmişti ve o tarihten sonra cüzdandan herhangi bir Bitcoin çıkışı olmadı.

Cüzdan sahibi, hareket ettirdiği 2207 BTC’nin 300’ünü bir adrese, diğer 1907’sini ise değişik bir adrese gönderdi. BTC’ler ardından başka adreslere dağıtıldı. 1407 BTC’lik bölüm, haberin yayına girdiği sırada bc1q23… ile başlayan adreste tutuluyor.

Satmak için mi, yoksa basit bir cüzdan değişikliği mi?

BTC’lerin sahibinin bu işlemi satmak için yaptığı yoksa bunun yalnızca basit bir cüzdan değişikliği mi olduğunu kesinlikle bilmek olabilecek değil. Bunun yanı sıra BTC’ler, halen bir borsaya aktarılmış görünmüyor. Bilinen bir borsa adresine aktarılmamış olsa da bu bir tezgah üstü (OTC) işlemi de olabilir. Diğer yandan, gerçekleştirilen işlemlerin cüzdan değişikliği ihtiyacı sebebiyle yapılmış olması bir başka ihtimal. BTC’lerin tutulduğu ilk adres, 1 ile başlayan, Bitcoin’in ilk dönemlerine ait adres formatı. Aktarılan yeni adresler ise bc1 ile başlayan, daha iyi güvenlik ve daha ucuz transfer işlemi olanağı veren SegWit adresleri. Unutulan yahut kaybedilen bir cüzdan şifresinin seneler sonra bulunması da üçüncü bir olasılık.

Bu tür Bitcoin çalışmaleri yeni değil ve dönem dönem görülüyor fakat yine de piyasada bir paniğe neden olabiliyor. Bugünkü transfer işlemi gerçekleşmeden önce 68 bin dolar olan BTC fiyatı, TSİ 22.48 itibari ile 67 bin dolar fakat yaşanan düşüşün temel nedeninin aynı dakikalara denk gelen Evergrande’nin iflas haberi olduğu düşünülüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu