Ethereum Haberleri

AB bankaları için daha sert kripto kuralları geliyor

AB bankaları için daha sert kripto kaideleri geliyor, kripto haberleri bölümümüzde AB bankaları için daha sert kripto kaideleri geliyor başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. AB bankaları için daha sert kripto kaideleri geliyor ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

AB bankaları için daha sert kripto kaideleri geliyor

Avrupa Birliği kanun yapıcıları, kripto para işlemlerine izin veren bankalar için daha sert kurallar getiren bir tasarıyı onayladılar. Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Para Komitesi, bankaların, olabilecek kayıplara karşı daha fazla sermaye tutması gerektiğini söyleyen kurallar bütününü kabul etti.

Bu kurallar paketinin yasaya dönüşebilmesi için ise Avrupa Parlamentosu’nun onayı gerekiyor.

Bu tasarının milletvekillerinin oylamasına sunulmasının en büyük nedeninin ise, AB yargı bölgesi kaidelerinı, Basel Bankacılık Denetleme standartlarıyla aynı düzeyye çıkarmak olduğu belirtiliyor.

2025’ten sonra uygulamaya başlanacak

Tasarının kanunlaşması durumunda, içinde bulunan kurallar bütünü, 2025 senesinden bu yana uygulanmaya başlanacak. Tasarı paketinin içinde, bir bankanın sermayesinin ne kadarının kripto paralara ayrılabileceği konusu da yer alıyor ve bu rakama bir sınır getiriliyor.

Avrupa Finansal Piyasalar Birliği (AFME), AB’nin ülkeler arası Basel standartlarına geçmesi için bu onayın mühim bir adım olduğunu belirtirken, “yine de AB Parlamentosu, Komisyonu ve Konseyi’nin kripto varlıklar hususunda daha net tanımlamada bulunması gerektiği yorumunu yaptı.

Yüzde 1.250’lik koruma

Kural paketindeki en mühim maddelerden bir diğeride bankaların kripto para risklerine karşı, sermayelerinin %1.250’si oranında bir “risk ağırlığı” uygulaması zorunluluğu… Bunun yanında varlıkların tamamen kaybedilmesi durumunda, rahatlıkla bir ödeme yapılabilmesi hedefleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu