Ethereum Haberleri

ABD istihdamı Bitcoin’i neden düşürüyor, Powell ne demişti?

ABD istihdamı Bitcoin’i neden düşürüyor, Powell ne demişti?, kripto haberleri bölümümüzde ABD istihdamı Bitcoin’i neden düşürüyor, Powell ne demişti? başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. ABD istihdamı Bitcoin’i neden düşürüyor, Powell ne demişti? ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

ABD istihdamı Bitcoin’i neden düşürüyor, Powell ne demişti?

Merakla beklenen ABD tarım dışı istihdam verisi bugün bilgisi verildi. TSİ 16.30’da açıklanan veriye göre, ocak ayı istihdamı 517 bin arttı. Beklentiler ise 185 bin düzeyindeydi.

Tahminleri bi hayli aşan istihdam verisi, Bitcoin fiyatında düşüş getirdi. Bir numaralı kripto para ilk dakikalarda 23 bin 244 dolara kadar geriledi. Fiyat, TSİ 23.00 itibari ile 23 bin 313 dolar düzeysinde.

Piyasa neden düşüyor?

Bu noktada, akıllardaki soru Bitcoin ve diğer piyasaların istihdam verisinden dolayı neden düşüş yaşadığı. Konuyla alakalı görüşlerine başvurduğumuz Ekonomist Enes Özkan, “İstihdam verisinin beklentilerin bi hayli üzerinde olması, ekonominin soğumadığını gösteriyor ve bundan dolayı Fed’in daha fazla faiz artırması gerektiğine yönelik bir işaret olabilir.” dedi. Özkan, bu durumun da finansal piyasalarda düşüşe yol açtığını açıkladı. Özkan’ın yorumları şöyleydi:

“Enflasyonun istenen düzeyde azalmayacağının işareti”

“Tarım dışı istihdam verisinin beklentinin üzerinde geliyor olması, işsizliğin azalıyor olduğu manasına gelmektedir. Fed, faizi ekonomiyi soğutmak için artırıyor. Ekonominin soğuduğunun en mühim göstergesi, ekonominin soğumasının yan etkisi ne? İşsizliğin artması. Biz ise tam aksine işsizliğin azaldığını göze çarpıyor. Bu bunun yanı sıra enflasyonun istenen düzeyde azalmayacağının işareti. Yani, ekonomi soğuyacak, işsizlik artacak, bu sayede bireylerin gelirleri azalacak ve piyasada dolaşan para miktarının bir kısmı da bu biçimde azalacak. Talep yönünde enflasyonu azaltmanın böyle bir etkisi de olacak. İşsizliğin artmasını hiç kimse istemez tabi ama bu bir yan etkidir ve genelde ekonominin soğuduğu yerlerde görülür. İstihdamın beklentinin üzerinde gelmesi demek, aslında ekonominin soğumadığı manasına geliyor. Yani, merkez bankasının daha fazla faiz artırması gerektiğine yönelik bir işaret olabilir. Aynı zamanda doların gereğinden fazla kıymetli hale gelmesine neden olabilir. Bu da onun göstergelerinden biri olabilir. O nedenle de eğer böyle bir şey varsa, yani bu veri ‘ekonomi soğbekliyor’ sinyalleri gönderiyorsa ki gönderiyor, bu da finansal piyasalarda bir düşüşe neden olmaktadır. Bizim de yaşadığımız düşüş tam anlamıyla bununla alakalı.”

“Enflasyon verisi de beklenmeli”

“Mevcut durumda ekonomide herhangi bir yavaşlama yok, resesyon ihtimali de hemen hemen ortadan kalkmış gibi duruyor. Bu durumda enflasyon bu biçimde devam edebilir. Yine de bu veri de biraz teyide muhtaç. Enflasyon verisine de bakmak gerekiyor. Oradaki enflasyondaki durum, bize kripto para piyasaları yönünden en azından 3-4 aylık vadede gideceğimiz yönü söyler diye düşünüyorum.”

Powell ne demişti?

Fed Başkanı Jerome Powell, 1 Şubat’ta yaptığı bilgilendirmede, faiz oranlarında yeterince kısıtlayıcı düzeyde olmadıklarına vurgu yapmış ve “Göstergeler, iş gücü piyasasının hala çok kuvvetli olduğuna işaret ediyor.” diyerek kuvvetli istihdama dikkat çekmişti. Birkaç faiz artırımı daha yapmayı değerlendirdiklerini söyleyen Powell, faiz indirimi hususunda ise “Benim ve dostlarımın görüşüne göre bu sene faiz indirimleri için uygun ortam olmayacak.” açıklamasında bulunmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu