Ethereum Haberleri

ABD’den bazı Bitcoin ve Ethereum adreslerine yaptırım

ABD’den bazı Bitcoin ve Ethereum adreslerine yaptırım, kripto haberleri bölümümüzde ABD’den bazı Bitcoin ve Ethereum adreslerine yaptırım başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. ABD’den bazı Bitcoin ve Ethereum adreslerine yaptırım ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

ABD’den bazı Bitcoin ve Ethereum adreslerine yaptırım

Hazine Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), yaptığı bilgilendirmede, silah tüccarı olduğu öğrenilen Igor Vladimirovich Zimenkov’un oğlu Jonatan Zimenkov aracılığıyla kullanılan Bitcoin ve Ethereum adreslerini kara listeye aldığını dile getirdi.

“Yönettikleri ağ ile yaptırımları deliyorlar”

OFAC, baba-oğul Zimenkov’un, Rusya’nın geçtiğimiz yıl Ukrayna’yı işgali sırasında bir Rus şirketine “yüksek teknolojili cihazlar” sağlayan bir yaptırım delme ağını yönettiğini iddia ediyor.

Yapılan bilgilendirmede, Igor Zimenkov’un, Rusya’nın diğer ülkelerdeki hükümetlere silah satmasına yardımcı olmak için oğlu Jonatan Zimenkov, geniş bir grup kişi ve kuruluşla yakın bir biçimde çalıştığı altı çizildi.

Açıklamada, hem baba hem de oğlunun yaptırım uygulanan Rus savunma firmalarıyla yakın temas halinde oldukları da altı çizildi. Ayrıca, Zimenkov ağının yasal görünmeye çalışırken söz konusu ağ içinde para taşımak adına paravan şirketler kullandığı da bildirildi.

Blok zinciri verilerine göre, yaptırım uygulanan iki Bitcoin ve Ethereum adresi şu anda herhangi bir varlık bulundurmuyor.

ABD’nin Bitcoin adreslerine yaptığı ilk yaptırım değil

Bitcoin adresleri ve ilişkili ürünler önceden de OFAC yaptırımları kapsamına girmişti. Geçen sene kara para aklandığı iddiasıyla ABD vatandaşlarının Tornado Cash kullanmasının yasaklanması medyada en fazla ilgi gören olay olmuştu.

OFAC, yaptırım uyguladığı kripto karıştırıcısı Tornado Cash’in, Kuzey Kore devlet destekli hack grubu Lazarus Group aracılığıyla çalınan fonları gizlemek için bir araç olarak kullanıldığını iddia ediyor.

Lakin yasak, kripto topluluğundaki bir çok kişiyi, hatta gizliliğin bir hak olduğunu ve uygulamayı kara listeye almanın yanlış bireyleri cezalandırdığını öne süren Temsilci Tom Emmer gibi bazı ABD’li politikacıları kızdırmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu