Gündem

Ailece yemek yemenin çocuklar üzerindeki 6 olumlu etkisi

Ailece yemek yemenin çocuklar üzerindeki 6 olumlu etkisi , ekonomi haberleri bölümümüzde Ailece yemek yemenin çocuklar üzerindeki 6 olumlu etkisi başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Ailece yemek yemenin çocuklar üzerindeki 6 olumlu etkisi  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Ailece yemek yemenin çocuklar üzerindeki 6 olumlu etkisi

Ailece yemek yemenin çocuklar üzerindeki 6 olumlu etkisi

Günümüz koşullarında çalışan anne ve babaların bir arada zaman geçirmeye zamanları olmayabiliyor. Hatta aynı sofrada yemek yiyebilmek bile çoğu zaman imkansız hale gelebiliyor. Aslını söylemek gerekirse, birlikte yemek yemenin çocuklar için bir çok faydası mevcuttur.

Bir aile yemeği aşağı yukarı her şeyi düzeltebilir; belki hemen değil, fakat ardından kesinlikle onlara fayda sağlayacaktır. Tüm aile fertlerinin bir arada olduğu sofralar aradaki bağları kuvvetlendirirken, bunun yanı sıra çocuk gelişimi üzerinde de bi hayli etkilidir. İşte, çocuklu ailelerin birlikte aynı sofrayı paylaşmalarının en mühim sonuçları;

Ailece yemek yemenin çocuklar üzerindeki 6 olumlu etkisi #1

1. GÖRGÜ KURALLARINI ÖĞRENİRLER

Çocuklar birlikte yemek yerken ebeveynlerinin davranışlarını taklit eder. Anne babalar yemek yerken nasıl doğru davranmaları gerektiğini gösterme fırsatından yararlanabilir. Ayrıca sosyal ve iletişim becerileri aile yemekleri yoluyla da öğretilebilir.

2. OKULDA DAHA BAŞARILI OLURLAR

Ebeveynleriyle birlikte yemek yiyen çocuklar, yalnız yemek yiyenlere göre daha iyi notlar alıyor. Bunun nedeni olabileceken ebeveynlerin sunduğu yemeklerin daha fazla besin değerine sahip olması ve bundan dolayı daha fazla vitamin sağlamasıdır. Dahası, okulda poblemlerin tartışılması, çocukları poblemleri daha verimli ve uygun biçimde ele almaya teşvik eder.

3. SAĞLIKLI YİYECEKLERİ TERCİH EDERLER

Kural olarak, birlikte yemek yemek daha sağlıklı yiyecek seçimlerine yol açar. Evden uzakta yemek yemek ise daha kötü yeme alışkanlıklarını teşvik eder. Ebeveynlerinin yanında sağlıklı ve besleyici yemekler yiyen çocukların, gençlik senelerında obez olma olasılığı daha düşüktür.

4. DUYGULARINI KOLAYCA İFADE EDEBİLİRLER

Rahat bir aile toplantısı, çocukların ve gençlerin duyguları ile ilgili daha açık bir biçimde konuşmalarına yardımcı olmaktadır. Bir araştırma, gençlerin ebeveynleriyle yemek yerken daha iyi ebeveyn iletişimi yaşadıklarını buldu. Her üye kendi yaşamından bir parça paylaşır, böylece daha kuvvetli bir aile bağı oluşturur.

5. BENLİK SAYGILARI GELİŞİR

Birlikte yemek yemek aidiyet duygusu yaratır. Sohbete odaklanmak ve dikkatli yemek yemek çocukları mühim ölçüde neşelendirebilir. Aynı zamanda, bir çok çocuk ve ergenin ihtiyaç duyduğu sosyal katılım sebebiyle benlik saygısını artırır. En yakınları ve en sevdikleriyle yemek paylaşırken açılmak daha kolay olduğu için, gençler daha az depresyona giriyor.

6. KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURABİLİRLER

Ebeveynler çocuklarını yemek hazırlama sürecine dahil edebilirler. Market alışverişine gitmek, yemek planlamak yahut onları pişirmek, çocuklarınıza daha bağımsız olmayı öğretmenin harika bir yoludur. Ayrıca para hususunda daha dikkatli olmalarına yol gösterecek ve hangi tür yiyecekleri seçmeleri gerektiğini öğrenmelerini sağlayacaktır.

Başa dön tuşu