Ekonomi Haberleri

Alanya’da tropikal meyve bahçeleri turizmin hizmetinde

Alanya’da tropikal meyve bahçeleri turizmin hizmetinde , ekonomi haberleri bölümümüzde Alanya’da tropikal meyve bahçeleri turizmin hizmetinde başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Alanya’da tropikal meyve bahçeleri turizmin hizmetinde  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Alanya’da tropikal meyve bahçeleri turizmin hizmetinde

Alanya'da tropikal meyve bahçeleri turizmin hizmetinde

Antalya’nın Alanya beldesinde, çiftçiler için kazanç kapısı olan tropikal meyve bahçeleri, 39 çeşit tropikal ve subtropikal meyve üreten bahçeleri ile turistler için de ziyaret edilecek yerler içinde yer alıyor.

YEMEK TURİZMİ İÇİN ÖNEMLİ POTANSİYEL

İlçede, 2 bine yakın üreticinin ortalama 24 bin 553 dekarda hem agro (tarım turizmi) hem de gastro turizm (yemek turizmi) için mühim bir potansiyeli içinde içinde yer alıyor.

MEYVE BAHÇELERİ ALANYA’NIN TANITIMINA GİRDİ

Bu anlamda Alanya’nın yurt içi ve yurt dışı tanıtımlarına, tarih, kültür, deniz, kum, güneşin bunun yanında tropikal bahçelerin de eklenmesi isteniyor.

Üreticiler ile turizmciler, cazibe çeşitliliğinin artırılmasıyla ilçenin yıl boyunca turizm hedefine daha da yaklaşacağına inanıyor.

Üreticiler ve turizmciler, muz, avokado, ejder meyvesi, mango, papaya, passiflora gibi tropikal meyve bahçelerinin projelerle alternatif turizm için yeni bir gelir kapısı yer alacağını düşünüyor.

Alanveya tropikal meyve bahçeleri turizmin hizmetinde #1

“TARIM TURİZMİNİ DE PORTFÖYÜMÜZE ALDIK”

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili de İspanya ve Yunanistan başta olmak üzere bir çok turizm ülkesinin agro turizmine önem verdiğini sözlerine ekledi.

Türkiye’nin Alanya ile bu alanda avantajlı olduğunu söyleyen Sili, “Avrupa’da yetişmeyen tropikal meyvelerin uygun iklimi sebebiyle Alanya’da yetiştiriliyor olması, değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Spor, sağlık, deniz, kum, güneş olgusunun bunun yanında tarım turizmini de portföyümüze aldık. Agro ve gastro turizmi ile farklı istekleri de karşılayarak sezonu genişletmek olabilecek olacak.” şeklinde konuştu.

Alanveya tropikal meyve bahçeleri turizmin hizmetinde #2

“YENİ TROPİKAL BAHÇELERİNİN AÇILMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe ise Akdeniz kıyı şeridindeki Alanya’nın, mikro klima özelliğiyle yoğun biçimde tropikal meyve yetiştirilen bir ilçe olduğunu kaydetti.

Burada muz ve avokadoyu öne aldıklarını dile getiren Göktepe, ardından mango, ejder meyvesi, passiflaro ve papaya yetiştiriciliğinin de başladığını sözlerine ekledi.

Agro turizmde yalnızca tropikal ürünlerin akla gelmemesi gerektiğini ifade eden Göktepe, “Lavanta, safran, zencefil bahçelerinin kurulması da çok ciddi katkı sağlayacaktır. İlçemiz zaten yazın çok ciddi turist ağırlıyor. Gelen turistler burada Avrupa’da görme şansı bulamadıkları ürünleri görebiliyor. Bu da ilçemiz için mühim bir gelir kaynağı olabilir. Biz oda olarak zaten bir senedir yerel yönetimlerle yeni tropikal ürün bahçeleri açılması için çalışıyoruz.” dedi.

Alanveya tropikal meyve bahçeleri turizmin hizmetinde #3

Başa dön tuşu