Ethereum Haberleri

Almanya başbakanı olması beklenen Scholz kripto para ile ilgili neler dedi?

Almanya başbakanı olması beklenen Scholz kripto para ile alakalı neler dedi?, kripto haberleri bölümümüzde Almanya başbakanı olması beklenen Scholz kripto para ile alakalı neler dedi? başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Almanya başbakanı olması beklenen Scholz kripto para ile alakalı neler dedi? ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Almanya başbakanı olması beklenen Scholz kripto para ile alakalı neler dedi?

Almanya’da yapılan seçimlerde en yüksek oyu Sosyal Demokrat Parti (SDP) aldı. Şimdi ise ülkede, SDP önderi Olaf Scholz’un başbakanlığında bir koalisyon hükümeti kurulması bekleniyor. Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’nın, Merkel sonrası yeni önderinin Scholz bulunacağı düşünülüyor.

Facebook’un projesi Libra’ya en fazla karşı çıkan isimlerdendi

Scholz, 2018 senesinden bu yana maliye bakanı olarak görev alıyordu. Bu görevi, doğal olarak kripto paralarla da ilgilenmeyi gerektirdi. Scholz, Facebook’un kripto para projesi Libra’ya en fazla karşı çıkan isimlerden biriydi. Projenin meydana geldiği 2019 senesinde regülatörleri, Libra projesini incelemeye çağırmış ve “Avro, avro bölgesinin tek yasal ödeme aracıdır ve öyle olmaya sürdürmekte.” demişti.

Devletlerin ekonomilerini yönetme beceresine müdahale endişesi

Scholz’a göre sıklıkla erişilebilen dijital varlıklar, devletlerin ekonomilerini para politikası yoluyla yönetme becerisine müdahale edebilirdi. Scholz, o dönem “Bir para birimi ihracı, özel bir şirketin elinde olamaz, çünkü bu devlet egemenliğinin temel bir unsurudur.” şeklinde konuşmuştu. Scholz’un esas hedefi, arkasında bir şirket olan kripto para projeleriydi ve Facebook’un Libra’sı da buna iyi bir örnekti.

Facebook da özellikle Avrupa’dan gelen bu yoğun baskının ardından, politika yapıcıların itirazları ışığında çalışmada mühim değişikliklere gitti. Hatta isim de Diem olarak değiştirildi. Tüm engellemelerin ardından Facebook’un projesi, Diem adı altında sürdürmekte ve kripto para piyasası, uzun süredir bu projenin ortaya çıkmasını bekliyor.

Kripto paraların düzenlenmesi ile alakalı, diğer Avrupalı maliye bakanlarıyla farklı zamanlarda görüşen Scholz, 2018’de “Bu hususta çok fazla beklememeliyiz.” demişti.

Almanya’nın eski maliye bakanının Bitcoin ile ilgili ise kamuoyuna yansıyan mühim bir açıklaması olmadı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu