Ekonomi Haberleri

Almanya’da aralık enflasyonu son 30 yılın zirvesinde

Almanya’da aralık enflasyonu son 30 yılın zirvesinde , ekonomi haberleri bölümümüzde Almanya’da aralık enflasyonu son 30 yılın zirvesinde başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Almanya’da aralık enflasyonu son 30 yılın zirvesinde  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Almanya’da aralık enflasyonu son 30 yılın zirvesinde

Almanya'da aralık enflasyonu son 30 yılın zirvesinde

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Almanya’da Kasım 2021’de yüzde 5,2 olan yıllık enflasyonun enerji fiyat aralıkları ve salgının etkisiyle Aralık 2021’de yüzde 5,3’e çıkarak, ortalama son 30 yılın en yüksek düzeysine eriştiğini açıkladı.

1992’DEN BU YANA EN YÜKSEK SEVİYE

Bu da Haziran 1992’den (yüzde 6,2) beri en yüksek enflasyon oranı olarak kayıtlara geçti. Ülkede enflasyon, aylık bazda ise yüzde 0,5 yükseldi.

ENERJİ FİYATLARININ ARTMASI ETKİLİ OLDU

Enerji fiyat aralıklarının yıllık bazda yüzde 18,3 artması dikkati çekerken yıllık artış gıda fiyat aralıklarında yüzde 6 ve hizmetlerde yüzde 3,1 oldu.

Almanya’da AB uyumlu öncü TÜFE, aralıkta bir önceki aya göre yüzde 0,3, yıllık yüzde 5,7 yükseldi.

Almanya

YILLIK ENFLASYON ARTTI

Destatis, 2021’de enflasyonun ortalama yüzde 3,1’e çıkarak 1993’ten beri en yüksek düzeysine eriştiğini da açıkladı.

Bunun yanı sıra, koronavirüs salgını öncesi 2019’da enflasyon yüzde 1,4 ve salgının ilk yılı 2020’de ise yüzde 0,5 olarak kayıtlara geçmişti.

KDV İNDİRİMİ SONA ERDİ

Uzmanlar, ülkede yıllık enflasyonun son 6 aydır yüksek kalmasında; KDV indirimlerinin sona ermesi, tedarik dar boğazları, ham madde ve enerji fiyat aralıklarının artmasının etkili olduğunu dile getirdi.

Almanya

GELECEK AYLARDA ENFLASYON DÜŞECEK

Analistler, fiyat aralıkların karşı karşıya geldirılmasında baz etkisi bittiği için gelecek aylarda Almanya’daki enflasyonun düşmesini bekliyor.

Alman hükümetine ekonomik danışmanlık yapan Ekonomi Bilirkişi Kurulu (SVR), ortalama enflasyonun bu sene yüzde 3,1, gelecek yıl yüzde 2,6 olarak gerçekleşmesini bekliyor.

“ENFLASYONUN DÜZ BİR ÇİZGİDRE AŞAĞI İNMESİ BEKLENEMEZ”

ING Almanya Başekonomisti Carsten Brzeski, konuya ilişkin değerlendirmesinde, 2021’de Almanya’da 1990’ların başından bu yana en yüksek enflasyon artışı görüldüğünü altını çizerek, “Bugünkü enflasyon sayıları, enflasyon oranlarında artışın zirvesini işaret ediyor. Lakin enflasyonun buradan düz bir çizgide aşağı inmesi pek olabilecek değil.” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu