Ethereum Haberleri

Altın, Bitcoin ve nakde büyük geçiş: Bank of America raporu

Altın, Bitcoin ve nakde büyük geçiş: Bank of America raporu, kripto haberleri bölümümüzde Altın, Bitcoin ve nakde büyük geçiş: Bank of America raporu başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Altın, Bitcoin ve nakde büyük geçiş: Bank of America raporu ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Altın, Bitcoin ve nakde büyük geçiş: Bank of America raporu

Yatırımcılar, Amerikan bankacılık krizi riskine karşı güvenli limanlar bulmak için çabalarken nakde dönüşler gerçekleşti. Ayrıca altın ve Bitcoin geçen hafta mühim girişler yaşadı.

Bank of America (BoA), ABD’li yetkililerin Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ı kurtardığı geçen hafta sonundan bu yana 112.7 milyar dolarlık varlığın nakde, 600 milyon doların da altına aktığını açıkladı.

BoA’nın en son haftalık ABD piyasa istatistiklerine göre, bu nakit girişi, Nisan 2020’den bu yana görülenin en büyüğüydü ve bunun bunun yanında bu çeyreği en yüksek hareketin meydana geldiği döngü haline getirdi.

“Piyasalardan kaçış tahvil çıkışlarını tetikledi”

Banka, tahvil çıkışlarının 2,3 milyar dolar ile ılımlı olduğunu, bunun ABD devlet tahvillerine kuvvetli girişleri ve gelişmekte olan piyasalardan kaçışı gösterdiğini açıkladı.

BoA, hisse senetleri Lehman’ın iflası ve Covid krizi sırasında görülen itfaları takip etseydi, çıkışların 30 ila 50 milyar dolar içinde bulunacağını, fakat bunun gerçekleşmediğini dile getirdi.

Banka bunun bunun yanında, “Kripto da iyi performans gösterirken (yüzde 41 değer artışı), ABD hisse senedi fon akışı hemen hemen hiç değişmedi ve hisselerin direncini vurguladı.” diye ekledi.

BOA, “Aynı tas aynı hamam” dedi

Bankaların acil olarak Fed’den 165 milyar dolar ve iskonto penceresinden 153 milyar dolar borçlandığına da dikkat çeken BoA, “Acil durum kredileri… daha sıkı banka kredilendirme kaideleri… Küçük işletmeler için sermayeye kısıtlı ulaşım… Artan işsizlik oranları… Aynı tas aynı hamam” şeklinde şaka yaptı.

1870 senesinden bu yana dünya çapında 14 büyük resesyon meydana geldiği gösterilen raporda, bunların hepsinin savaşlar, salgın hastalıklar ve bankacılık krizlerinden kaynaklandığı aktarıldı. Ayrıca sonuncusunun kişi başına düşen dünya GSYH’sinde hemen hemen yüzde 4’lük bir düşüşe yol açtığunu eklendi.

Küçük işletmeler risk altında

BoA, bankacılık krizlerini daha sıkı kredi standartları ile daha düşük risk iştahının izlediğini ve bölgesel banka kredilerine bağımlı oldukları için en olumsuz etkilenenlerin ufak işletmeler olduğunu da dile getirdi.

Raporda, “ABD’de ofis boşluk oranlarının çok yüksek olması (2022’nin dördüncü çeyreğinde yüzde 18,7) sebebiyle ticari gayrimenkuller bir sonraki düşüş noktası olarak görülüyor.” dendi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu