Kripto Haberleri

Altın Fiyatları Tahmini: Bu Seviyeler Radarda Olacak!

Altın Fiyatları Tahmini: Bu Seviyeler Radarda Olacak!, kripto para takipçileri için Altın Fiyatları Tahmini: Bu Seviyeler Radarda Olacak! ile alakalı detaylı bir haber hazırladık. Altın Fiyatları Tahmini: Bu Seviyeler Radarda Olacak! başlıklı haberimizin ayrıntıları..

Altın Fiyatları Tahmini: Bu Seviyeler Radarda Olacak!

Altın fiyat aralıkları 1.750 doların üzerindeki kazançlara tutundu, yukarı yönlü hareket sınırlı görünüyor. Altın, Cuma günü önceki günkü kayıplarının bir kısmını kurtarmaya çalışıyor. Daha yüksek ABD Hazine getirileri, ABD dolarına olan talebi destekliyor. Kriptosite.com‘da önceden de açıkladığimiz gibi Çin’deki Evergrande borç krizinin geliştirilen endişeleri, fiyat aralıkları altın için daha düşük düzeylere yakın destekliyor.

Altın fiyat aralıkları görünümü

Altın, haftanın son işlem gününde bir miktar pozitif ivme kazandı ve gecelik düşüşün bir kısmını toparlayarak 11 Ağustos’tan bu yana en düşük düzeysine ulaştı. 1.754-55 dolar bölgesi civarında günlük işlem aralığının üst sınırı oluştu. Çin’deki borç krizinden kaynaklanan potansiyel risklere ilişkin belirsizlik sürüyor Evergrande Group, son haftalardaki iyimserliği sınırladı. Bunun dışında, büyük merkez bankalarından gelen daha şahin bir eğilim, yatırımcıların daha riskli varlıklara olan iştahını azalttı. Bu, hisse senedi piyasalarındaki temkinli ruh halinden belliydi ve bu da güvenli liman altın için destek rüzgarı olarak hareket eden kilit bir faktör olarak görülüyordu.

Emtia, Fed ve BoE’nin erken faiz artırımı beklentileri içinde manalı bir pozitif hareket hala zor gözükse de, iki günlük kayıp serisini şuan için kapatmış görünüyor. Bu, boğaların getirisi olmayan sarı metalin etrafında agresif bahisler yapmaktan alıkoyması gereken egemen tahvil getirilerinde devam eden artışla pekiştirildi. Aslını söylemek gerekirse, gösterge 10 yıllık ABD devlet tahvilinin getirisi Temmuz ayından bu yana ilk kez %1.4 eşiğinin üzerine çıktı. Bu, dolar cinsinden emtianın yükselişini sınırlamak için daha fazla işbirliği yapabilecek olan ABD doları talebini canlandırmaya yardımcı oldu.

Bu nedenle, altının yakın vadede dibi gördüğünü teyit etmeden ve daha fazla kazanç için pozisyonlanmadan önce kuvvetli bir satın almanın devamını beklemek ihtiyatlı olacaktır. Piyasa katılımcıları şimdi, Fed Başkanı Jerome Powell‘ın Kuzey Amerika seansının erken saatleri civarında yapacağı planlanmış konuşmasını sabırsızlıkla bekliyor. Bu, tahvil getirileri ve daha kapsamlı piyasa riski hassaslığı ile birlikte altın etrafında bazı ticaret fırsatları yaratabilir.

ABD verileri

Doların altı majör para birimi sepeti karşısındaki performansını izleyen ABD Dolar Endeksi, Cuma günü bir haftanın en düşük düzeysine yakın düşerek kıymetli metali diğer para birimleri sahipleri için daha ucuz hale getirdi. Dolar, karamsar ABD ekonomik verilerinin ardından satış baskısı altına girdi. ABD İlk İşsizlik Başvuruları, 18 Eylül’de 351K’da sona eren haftada beklenmedik bir biçimde yükseldi. Lakin piyasa, işgücü piyasasında kararlı bir iyileşme gösterdiği için temel eğilimin tutarlı kaldığını değerlendirdi.

ABD Merkez Bankası, 2021 için büyüme tahminlerini düşürdü ve enflasyon tahminini yükseltti, fakat daralmanın Kasım ayında başlayıp gelecek yıl sona erebileceği hususunda ısrar etti, fakat ekonominin ihtiyaç duyması halinde daha fazla teşvik için kapının açık olduğunu da dile getirdi. Merkez Bankası, 2021 için Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) büyüme tahminlerini %7’den %5,9’a düşürdü ve faiz artırımlarının beklenenden daha erken gerçekleşebileceğini ima etti. Altın genelde enflasyona ve kur oynaklığına karşı bir korunma olarak kabul edilir. Federal Rezerv’in şahin bir hareketi altının cazibesini azaltacaktır. Fed faiz oranlarını yükseltirse, bu, faiz ödemeyen külçeyi tutmanın fırsat maliyetini artıracaktır.

Teknik düzeyler

Altın fiyat aralıkları Haziran ayının sonundan bu yana 1.750 dolar ve 1.830 dolar gibi daha kapsamlı bir aralıkta işlem görüyor. XAU/USD, aralığı kısa bir süre kırdıktan sonra 9 Ağustos’ta 1.687.78 doların en düşük düzeysine dokundu. Fiyatlar, 20 günlük Basit Hareketli Ortalama’nın (SMA) altında 1.801.35 düzeysinde işlem görüyor ve bu da analist Rekha Chauhan’a göre,  altın üzerindeki aşağı yönlü baskıyı teyit ediyor.

Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksaklığı (MACD), orta çizginin altında düşüş eğilimi gösteriyor. Analist Rekha Chauhan’a göre, MACD göstergesindeki herhangi bir düşüş, satış baskısını artıracak ve fiyatlar 11 Ağustos’ta 1.724,18 dolardan yapılan en düşük düzeyye yaklaşacaktır. 1.720 dolarlık yatay destek düzeysinin altında bir günlük kapanış, ayıları en son Nisan ayında görülen düzeyleri yeniden test etmeye ikna edebilir. Analiste göre, XAU/USD ayıları 1 Nisan’ın düşüğü 1.705.84 dolarda buluşabilir. Alternatif olarak, analist Rekha Chauhan’a göre,  fiyat gün içi en yüksek düzeynin üzerinde devam ederse, 1.770 dolar yatay direnç düzeysine geri dönebilir ve ardından 22 Eylül’de 1.787.35 dolarda yapılan en yüksek düzeyyi takip edebilir. 20 günlük SMA’nın üzerinde bir günlük kapanış, XAU/USD için psikolojik 1.800 dolar manasına gelmektedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptosite.com’da bulunan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptosite.com herhangi bir kripto para biriminin yahut dijital varlığın satın alınmasını yahut satılmasını önermez yahut Kriptosite.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptosite.com ve sitede bulunan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık yahut hizmetler ile alakalı herhangi bir işlem yapmadan önce kendi incelemelerinı yapmalıdır.

Uyarı: Kriptosite.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptosite.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz yahut herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptosite.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri düşüncesi mülkiyet hukuku ve alakalı mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır..

.bw-card {
position: relative;
display: -webkit-box;
display: -webkit-flex;
display: -ms-flexbox;
display: flex;
-webkit-box-orient: vertical;
-webkit-box-direction: normal;
-webkit-flex-direction: column;
-ms-flex-direction: column;
flex-direction: column;
padding: 15px;
border: 1px solid #f2f2f2;
border-radius: 4px;
background: #f9f9f9;
-webkit-box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
font-family: var(–bw-font-family-inter);
padding: 2rem;
border-radius: 0 0 4px 4px;
}

Başa dön tuşu