Gündem

Amazon’un sesli asistanı Alexa, Ay’a gidiyor

Amazon’un sesli asistanı Alexa, Ay’a gidiyor , ekonomi haberleri bölümümüzde Amazon’un sesli asistanı Alexa, Ay’a gidiyor başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Amazon’un sesli asistanı Alexa, Ay’a gidiyor  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Amazon’un sesli asistanı Alexa, Ay’a gidiyor

Amazon'un sesli asistanı Alexa, Ay'a gidiyor

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, önümüzdeki senelerda önce Ay’a ardından da Mars’a astronot göndermek istiyor.

NASA’nın Artemis adını verdiği bu projede, SpaceX başta olmak üzere Avrupa Uzay Ajansı ve Japonya Uzay Ajansı gibi kurumlar yer alıyor.

NASA’nın Artemis projesi kapsamı içinde ilk yapmak istediği şey Ay’ın Güney Kutbu’na inmek olacak. NASA, Artemis’i uzun soluklu zamanda Ay’da kalıcı yapılar için temel atmak, yerleşmek ve en sonunda Mars’a insan göndermek için bir adım olarak görüyor.

nasa

AMAZON ALEXA DA AY’A GİDECEK

Amazon mühendisleri, geliştirdikleri teknolojinin ardından yaşanacak mürettebatlı uzay görevlerinde yararlı olup olmayacağını görmek için, Artemis I görevinde Alexa’nın özel bir sürümünü test edecek.

Artemis I sırasında, bir Orion uzay aracı Dünya’ya dönmeden önce Ay’ın yanından geçecek.

Mürettebat olmadan yapılacak yolculukta NASA, yolculuk sırasında Alexa etkileşimlerini uzaktan izleyecek.

Alexa, Orion’un gerçek zamanlı telemetri verilerine bağlanacak ve bu sayede de görev gerçekleşirken görevle alakalı binlerce soruyu yanıtlayabilecek.

Alexa, kabin içi aydınlatma da dahil olmak üzere Orion’daki bağlı cihazları kontrol etme isteklerine de yanıt verebilecek.

Başa dön tuşu