Kripto Haberleri

AMD’ye kötü haber: 3D bellekler madencilerin odağında

AMD’ye kötü haber: 3D bellekler madencilerin odağında, kripto para haberleri bölümümüzde AMD’ye kötü haber: 3D bellekler madencilerin odağında başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. AMD’ye kötü haber: 3D bellekler madencilerin odağında ile alakalı tüm yanıtlar yazımızda..

AMD’ye kötü haber: 3D bellekler madencilerin odağında

İşlemci pazarında mühim hamleler yaparak dikkat çekici teknolojiler geliştiren AMD, kripto para madencilerinin de dikkatinden kaçmıyor. Yeni 3D bellek teknolojisi sıkıntı oluşturacak gibi. 

AMD 3D ön bellek teknolojisi

AMD’nin işlemci yongasına yeni bir katman olarak uyguladığı 3D ön bellek teknolojisi standart Seviye 3 ön belleğin 2x düzeysine kadar ek bellek eklenmesine imkân tanıyor. Böylelikle bellek hassasiyetli uygulamalarda çok daha iyi performans elde ediliyor. 

Bu geniş bellek alanı kripto para madencilerinin de dikkatini çekti. Gelen bilgilere göre Raptoreum adındaki yeni madencilik yazılımı geniş ön bellek sunan işlemciler üzerinde çok daha iyi sonuçlar elde ediyor. 

Misal verilecek olursa Ryzen 9 5950X ile günlük 205 Raptoreum kazılırken, Ryzen 9 5900X ile 172 RTM kazılıyor. Bu kartlar hemen hemen 5-6 ay içinde kendisini amorti edebiliyor. RTM hali hazırda 0.023$ civarında. 

Ryzen Threadripper 3970X işlemcisinde 404 RTM, EPYC 7742 işlemcisinde ise 597 RTM elde edilebiliyor. Haliyle 3D ön bellek barındıran EPYC Milan-X işlemcilerde bu sayılar katlanarak artacak. 

Şimdilik Ryzen işlemcilerin stokları dengeli ilerliyor ve bir sıkıntı görünmüyor fakat EPYC Milan-X çıkışı ve ardından RTM fiyatının giderek artması bu hususta yakın günlerde yeni gelişmelere neden olabilir. 
 

Eposta ile ın başlıklı bu arkadaşınıza postalayın.
:

Başa dön tuşu