Kripto Haberleri

Analist: Altın Fiyatı, 2022 ve 2023’te Bu Seviyelerde Olabilir!

Analist: Altın Fiyatı, 2022 ve 2023’te Bu Seviyelerde Olabilir!, kripto para takipçileri için Analist: Altın Fiyatı, 2022 ve 2023’te Bu Seviyelerde Olabilir! ile alakalı detaylı bir haber hazırladık. Analist: Altın Fiyatı, 2022 ve 2023’te Bu Seviyelerde Olabilir! başlıklı haberimizin ayrıntıları..

Analist: Altın Fiyatı, 2022 ve 2023’te Bu Seviyelerde Olabilir!

Federal Rezerv para politikalarını döndürmeye ve sıkılaştırmaya çalıştığı için yeni yıl belirsizlikle dolu olacak. Aynı zamanda, enflasyon tehdidi büyümeye sürdürmekte, bu da reel faizlerin düşük ve negatif bölgede kalacağı manasına geliyor. Altın fiyatı 2021 senesinin son işlem haftasına 1.800 doların üzerinde başlıyor ve Credit Suisse’den bir analiste göre kıymetli metal, yeni yılda daha fazla yükseliş ivmesi görebilir. İsviçre bankasında kıymetli metaller analisti Fahad Tarıq’ın piyasa değerlendirmelerini ve tahminlerini Kriptosite.com okuyucuları için hazırladık.

Analist kısa vadeli altın fiyatı hususunda iyimser

Değerli metaller analisti Fahad Tarıq yakın tarihli bir raporda, Federal Rezerv 2022’de faiz oranlarını yükseltmeye hazırlanırken bile altın fiyat aralıkları hususunda iyimser olduğunu dile getiriyor. Lakin banka, uzun soluklu zamanda altın fiyat aralıklarının pandemi öncesi düzeylerin üzerinde kalmasını beklemiyor.

Fahad Tarıq’a göre Credit Suisse, altın fiyat aralıklarının hemen hemen 1.850 dolar civarında olmasını istiyor. 2023 projeksiyonunda ise banka altın fiyat aralıklarının 1.600 dolara düşmesini bekliyor ve uzun vadeli fiyat aralıkların 1.400 dolar civarında bulunacağını tahmin ediyor. Analist, altın için en mühim etkinin git gide artan enflasyon baskıları ve Federal Rezerv faiz oranlarındaki artışlar olmaya sürdüğini belirtiyor:

Faiz oranlarına ilişkin görüş birliği, 2022’de (tapering programının tamamlanmasının ardından) Fed aracılığıyla potansiyel olarak birden fazla faiz artırımı gibi görünmekte. Lakin rekor düzeydeki ulusal borç göz önüne alındığında, oranların gerçekte ne kadar yüksek olabileceği hususunda belirsizlik var.

Altın fiyatı

Federal Rezerv, gelecek yıl en az üç kez faiz oranlarını artırmayı beklediğini söylese de Fahad Tarıq, git gide artan enflasyon baskılarının 2022 yılına kadar reel faizleri negatif bölgede tutacağını dile getiriyor. Bundan dolayı reel negatif faiz oranlarının, altın fiyatı için destekleyici olmaya devam edeceğini vurguluyor:

Bizim görüşümüze göre riskler içinde; daha şahin bir Fed, normalleştirilmiş enflasyona dönüş, kripto para birimleri ile ikame etkisi ve bireysel altın talebinde devam eden zayıflık var.

“Altın hisse senedi sektörünü 2022’de bazı zorluklar bekliyor”

Analist, altın fiyatı 1.850 dolar civarında sabit kalsa bile madencilik hisselerinin çekici bir yatırım olmaya sürdüğini kaydediyor:

Altın fiyatı, Ağustos 2020’deki rekor hemen hemen 2.000 dolar değerinden hemen hemen 1.770 dolara (-%11,5) düşmesine rağmen, altın sektörü kuvvetli bilançolarla temelde sağlamlığını koruyor.

Altın fiyatı

Lakin Fahad Tarıq, girdi fiyat aralıkları enflasyon sebebiyle yükseldiği için, altın hisse senedi sektörünün de 2022’de bazı zorluklarla karşılaşabileceğini dile getiriyor:

2021 senesinin ortalarından bu yana, yatırımcılar altın madencileri için maliyet enflasyonunu daha yakında zamandan izliyorlar. 2022’ye doğru ilerlerken, potansiyel olarak sabit yahut azalan altın fiyat aralıkları, marjlar ve serbest nakit akışı ile birlikte %5-10’luk işletme maliyeti enflasyonunun çok daha düşük olabileceğine dair endişelere neden oluyor.

Analist, yaygın vakalara ve karantinalara geri dönüşe neden olan yeni bir Covid-19 varyantı dışında, 2022’de Covid-19’un büyük bir operasyonel endişe olmasını beklemediklerini ekliyor. Credit Suisse, madencilik sektöründeki en iyi seçiminin Kirkland Gölü ile birleştikten sonra dünyanın üçüncü büyük altın üreticisi olan Agnico Eagle olduğunu dile getiriyor.

Anlaşma sonrası Agnico Eagle’ı en yüksek kaliteli, en düşük maliyetli kıdemli altın üreticisi olarak göze çarpıyor ve manalı derecede daha yüksek bir temettü için yer var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptosite.com’da bulunan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptosite.com herhangi bir kripto para biriminin yahut dijital varlığın satın alınmasını yahut satılmasını önermez yahut Kriptosite.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptosite.com ve sitede bulunan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık yahut hizmetler ile alakalı herhangi bir işlem yapmadan önce kendi incelemelerinı yapmalıdır.

Uyarı: Kriptosite.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptosite.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz yahut herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptosite.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri düşüncesi mülkiyet hukuku ve alakalı mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır..

.bw-card {
position: relative;
display: -webkit-box;
display: -webkit-flex;
display: -ms-flexbox;
display: flex;
-webkit-box-orient: vertical;
-webkit-box-direction: normal;
-webkit-flex-direction: column;
-ms-flex-direction: column;
flex-direction: column;
padding: 15px;
border: 1px solid #f2f2f2;
border-radius: 4px;
background: #f9f9f9;
-webkit-box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
font-family: var(–bw-font-family-inter);
padding: 2rem;
border-radius: 0 0 4px 4px;
}

Başa dön tuşu