Gündem

Anne sütü bebekleri Kovid-19’a karşı koruyor

Anne sütü bebekleri Kovid-19’a karşı koruyor , ekonomi haberleri bölümümüzde Anne sütü bebekleri Kovid-19’a karşı koruyor başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Anne sütü bebekleri Kovid-19’a karşı koruyor  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Anne sütü bebekleri Kovid-19’a karşı koruyor

Anne sütü bebekleri Kovid-19’a karşı koruyor

Anne sütü yenidoğan için mevcut en iyi gıdadır. Bunun yanında, son iki yıl bir çok yeni annenin kendilerini sorgulamasına yol açtı. Anneler, emzirirken Kovid-19 virüsünü bebeklerine geçirip geçiremeyeceklerinden endişe duyuyorlardı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün anne sütünün faydalarının bulaşma riskinden daha ağır bastığını açıklaması, onların sorunsuz bir nefes almalarına yardımcı oldu. Yapılan araştırmalara göre anne sütünün bebeklerin Kovid-19 ile savaşmasına yardımcı olabileceği gerçeğinin altını çizdi. Emziren bir anneye bir bakteri yahut virüs bulaşırsa, vücudu enfeksiyona karşı antikorlar geliştirecek ve bunlar anne sütü yoluyla bebeğe geçecektir.

Bu antikorların bebekleri grip, bağırsak enfeksiyonları, solunum yolu ve orta kulak enfeksiyonları ve çocukluk çağı lösemisine karşı koruduğu bilinmektedir. Ayrıca ileri yaşlarda diyabet ve obezite gelişme riskinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

Anne sütü bebekleri Kovid-19’a karşı koruyor #1

ANNE SÜTÜ BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR

Anne sütü, besleyici ve koruyucu değeri sebebiyle sıvı altın olarak kabul edilir. Bir bebeğin bağışıklık sisteminin olgunlaşması doğumdan sonra birkaç ay sürer. Anne sütü, bebeğin gereksinimlerini karşılamak için sürekli olarak değişen immünoglobinler olarak anılan antikorlar içerir.

Yapılan bir araştırmaya göre, Kovid pozitif annelerin anne sütü, süt kaynaklı antikorlar içeriyor. Çalışma, bundan öncekilerde virüs teşhisi konan 18 kadın aracılığıyla üretilen 37 insan sütü örneğine baktı. Süt numunelerinin hiçbiri SARS-CoV-2 virüsü için pozitif çıkmadı. Bunun yanında, emsallarin ortalama üçte ikisinde virüsün etkilerini nötralize etmeye yardımcı olabilecek antikorlar vardı. Süt numuneleri, insan vücut sıvısında ve kanda bulunan ve IgA olarak anılan yüksek düzeyde ortak bir antikora sahipti.

Başka bir çalışma, aşılama neticesinde oluşan antikorların bulaşmasına baktı. Araştırmacılar, 84 kadından alınan 504 anne sütü örneğini inceledi. Örnekler aşılamadan önce ve ilk aşı atışından sonra 6 hafta boyunca haftalık olarak toplanmıştır.

Aşılamadan 2 hafta sonra alınan numunede SARS-CoV-2 ile savaşmaya özgü ortalama IgA antikor düzeylerinin önceki numunelerden fazla daha yüksek olduğunu buldular. Ne anneler ne de bebekler çalışma sırasında herhangi bir ciddi yan etki yaşamadı.

Bebekler için halen bilinen bir aşı bulunmadığından, antikorların anne sütü yoluyla geçmesinin bebekleri Kovid-19’a karşı koruyabileceği umulmaktadır. Bu nedenle, SARS-CoV-2 salgınına maruz kalmalarına bakılmaksızın kadınların bebeklerini emzirmeleri güvenli kabul edilir.

Anne sütü bebekleri Kovid-19’a karşı koruyor #2

POZİTİF ANNELERİN EMZİRİRKEN ALMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Bebekler en az ilk 6 ay yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. Altıncı ayda bebek katı gıdalarla tanıştırılabilir. Lakin bu, emzirmenin durdurulması gerektiği manasına gelmez. Çocuğunuzu katı yiyecekler vererek emzirmeye devam edebilirsiniz.

Virüs anne sütü yoluyla bulaşmasa da, emzirirken iyi hijyene uymak çok mühimdir. Anneler bebeği almadan önce ve sonra mutlaka maske takmalı ve ellerini iyice yıkamalıdır. Tüm yüzeyler düzenli olarak dezenfekte edilmelidir. Hastalığa yakayı ele verdiysanız, ten tene teması en aza indirmek için anne sütünü sağabilir ve bir kaşıkla bebeğinize besleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu