Ekonomi Haberleri

Anzer balının kilogramı 1.200 liraya çıktı

Anzer balının kilogramı 1.200 liraya çıktı , ekonomi haberleri bölümümüzde Anzer balının kilogramı 1.200 liraya çıktı başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Anzer balının kilogramı 1.200 liraya çıktı  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Anzer balının kilogramı 1.200 liraya çıktı

Anzer balının kilogramı 1.200 liraya çıktı

Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası’nda 2.300-3 bin rakımda Kafkas ırkı arı aracılığıyla üretilen ve birden fazla hastalığa iyi geldiği için alıcısı bir yıl öncesinden hazır olan bal yok satıyor.

ANZER BALINI ÜRETEN 100 AİLE VAR

Anzer balı üretebilmek maksadıyla her sene haziran ayı içinde 100 aile, ortalama 2 bin 500 kovanı güneşlenme oranına göre yaylaya yerleştiriyor.

AĞUSTOS-EYLÜL AYLARI BAL SAĞIM AYI

Ayıların zarar vermemesi için kovanlarını kafeslere yerleştirerek kilitleyen arıcılar, hava şartları ve çiçek açma çokluğuna göre ağustos ve eylül ayı içinde bal sağımı gerçekleştiriyor.

BALLARIN POLEN ANALİZİ YAPILIYOR

Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi çatısı altında birleşen arıcılardan toplanan ballar, Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde polen analizi yapıldıktan sonra tescil edilip mühürlenerek piyasaya sunuluyor.

Anzer balının kilogramı 1.200 liraya çıktı #1

GEÇEN YIL 2 TON BAL ÜRETİLDİ

Kooperatif Başkanı Osman Civelek, 2020 senesinde 2 ton balın üretilip, satışa sunulduğunu dile getirdi.

Bu yıl hava şartlarının yaylada iyi olması sebebiyle rekoltenin arttığını vurgulayan Civelek, “Kooperatif olarak bu sene 2 ton 400 kilogram balı Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünde tahlile gönderdik. Tahlil sonuçlarının gelmesinin ardından etiketleyip satışa sunacağız.” dedi.

Anzer balının kilogramı 1.200 liraya çıktı VİDEO

Anzer balının kilogramı 1.200 liraya çıktı #2

“GİRDİLER YÜKSELİNCE ZAM YAPTIK”

Civelek, ekonomik dengeleri gözeterek fiyat politikası oluşturduklarını kaydederek, “Son iki yılda bala zam yapmamıştık. Ekonomik girdilerin yükselmesi sebebiyle belli bir miktar zam yaptık. Kooperatif kararıyla Anzer balının kilogram fiyatını 1.200 lira yaptık. Yarım kilogram fiyatını 600 lira olarak belirledik. Polen fiyat aralıklarında bir miktar artış ile 400 gram poleni 600, 200 gram poleni 300, 10 gram poleni 150 lira olarak belirledik. ” diye konuştu.

Başa dön tuşu