Gündem

Apple tedarikçisi Foxconn, fabrika kapatma süresini uzattı

Apple tedarikçisi Foxconn, fabrika kapatma zamanını uzattı , ekonomi haberleri bölümümüzde Apple tedarikçisi Foxconn, fabrika kapatma zamanını uzattı başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Apple tedarikçisi Foxconn, fabrika kapatma zamanını uzattı  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Apple tedarikçisi Foxconn, fabrika kapatma zamanını uzattı

Apple tedarikçisi Foxconn, fabrika kapatma süresini uzattı

Dünya genelinde satışa çıkan iPhone’ların aşağı yukarı tamamı, Foxconn ve Pegatron aracılığıyla üretiliyor. Apple’ın en büyük tedarikçilerinden Foxconn, şu sıralar Hindistan’daki iPhone fabrikasıyla uğraşmak zorunda.

Foxconn’un Hindistan fabrikasında başlayan protestolar, çalışanların gıda zehirlenmeleri yaşamaları neticesinde patlak verdi.

ÜRETİM TAMAMEN DURDU

Fabrikanın protestolar ile birlikte 1 hafta kapalı kalacağı açıklanmış ve üretim tamamen durmuştu.

3 GÜN DAHA KAPALI KALACAK

Tamil eyaletinden üst düzey bir yetkili, Hindistan’da toplu gıda zehirlenmesi olayının merkezinde bulunan Foxconn iPhone fabrikasının, 3 gün daha kapalı kalacağını açıkladı.

apple

Yetkili, ortalama 17 bin kişiyi istihdam eden fabrikanın pazartesi günü bazı faaliyetlerine yeniden başlaması gerektiğini, fakat üretimin perşembe günü başlayacağını dile getirdi.

NE OLMUŞTU

Geçen hafta, fabrikada çalışan ve pansiyonlardan birinde yaşayan 250’den fazla kadının gıda zehirlenmesi sebebiyle tedavi edilmesinin ardından, protestolar patlak verdi. Polis aracılığıyla gözaltına alınan göstericilerden bazıları ardından serbest bırakıldı.

Eyalet hükümeti, Foxconn’dan pansiyonlarda güç desteği, yiyecek ve su da dahil olmak üzere işçilere sağlanan hizmetleri gözden geçirmesini istedi. Endüstriyel Güvenlik ve Sağlık Müdürlüğü de TV, kütüphane ve oyun gibi eğlence tesislerinin sağlanmasını tavsiye etti.

Analistler, iPhone 12 modellerini üreten ve iPhone 13’ün deneme üretimine başlayan fabrikanın kapanmasının, Apple üzerindeki tesirinin minimum düzeyde olmasını bekliyor.

Başa dön tuşu