Ethereum Haberleri

Aptos (APT) için “2017’deki XRP” benzetmesi

Aptos (APT) için “2017’deki XRP” benzetmesi, kripto haberleri bölümümüzde Aptos (APT) için “2017’deki XRP” benzetmesi başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Aptos (APT) için “2017’deki XRP” benzetmesi ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Aptos (APT) için “2017’deki XRP” benzetmesi

Birkaç haftada hemen hemen yüzde 500 oranında artış yaşayan Aptos (APT), dijital finans hizmetleri platformu Matrixport’un araştırma ve strateji başkanı Markus Thielen’e göre XRP’nin 2017’deki hareketini hatırlatıyor.

Güney Kore’de Aptos fırtınası

XRP‘nin birkaç haftada 10 katına çıkarak rekor kırdığı 2017’de bu fiyat hareketi, büyük ölçüde Güney Koreli bireysel yatırımcılar aracılığıyla yaşanmıştı. O zamanda, XRP’nin işlem hacminin yüzde 50’si tek başına Güney Kore’ye aitti. Matrixport’un araştırmasına göre, bugünlerde APT’de de benzer bir durum var. Hatta Aptos hacminde açık ara en büyük pay, Güney Kore borsası Upbit’te. Upbit’teki APT/KRW işlem çifti, kripto paranın son 24 saatteki toplam işlem hacminin yüzde 51’ini (320 milyon dolar) oluşturuyor. Onu Binance’teki APT/USDT çifti (214 milyon dolar) izliyor.

“İki büyük ‘short squeeze’ fiyatı uçurdu”

Thielen, son 48 saatteki fiyat hareketlerinin iki büyük ‘short squeeze’nin (kısa pozisyonların bi hayli hızlı bir biçimde tasfiye edilmesi) oluşmasından ortaya çıktığını öne sürdü.

Aptos, Facebook’un önderlik ettiği kripto para projesi Libra’nın eski geliştiricileri aracılığıyla kuruldu. 2022’nin Ekim ayında piyasaya çıkan Aptos, token ekonomisi ve şeffaflık hususundaki noksanlıklerden dolayı çok eleştirilmiş, APT’nin fiyatı da ilk zamanlarda yüzde 70 oranında düşüş yaşamıştı. Mevcut APT arzının yüzde 19’u ana geliştirici ekibe, yüzde 16’sı Aptos Vakfı’na, yüzde 13’ü özel yatırım turuna katılan yatırımcılara ve kalan yüzde 51’i ise topluluğa ayrılmış durumda. Aptos, bu seneın başlarında yatırım şirketi a16z’den 200 milyon dolar yatırım almıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu