Gündem

Ardahan’da mevsimsel kuraklıktan Çıldır Gölü de etkilendi

Ardahan’da mevsimsel kuraklıktan Çıldır Gölü de etkilendi , ekonomi haberleri bölümümüzde Ardahan’da mevsimsel kuraklıktan Çıldır Gölü de etkilendi başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Ardahan’da mevsimsel kuraklıktan Çıldır Gölü de etkilendi  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Ardahan’da mevsimsel kuraklıktan Çıldır Gölü de etkilendi

Ardahan'da mevsimsel kuraklıktan Çıldır Gölü de etkilendi

Kars-Ardahan sınırları içinde bulunan Çıldır Gölü’nde,su düzeysi kıyıdan 10 metre çekildı. Göldeki çekilme yöre balıkçılarını da olumsuz etkiledi.

Kış aylarında yüzeyinin tamamen buzla kaplanmasıyla festivallerin düzenlendiği göl, 124 kilometrekarelik alanıyla kış turizminde bi hayli rağbet görüyor.

40’A YAKIN KUŞ TÜRÜ BULUNUYOR

Van Gölü’nden sonra Doğu Anadolu’nun en büyük tatlı su gölü olan ve doğal güzellikleriyle misafirlerini ağırlayan Çıldır Gölü, 40’a yakın kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Ardahan da mevsimsel kuraklıktan Çıldır Gölü de etkilendi #1

“ARTIK ÇOK AZ BALIK AVLIYORUZ”

Gölde ünlü sarı sazan balığı avlayan Atanur Dursun, bu sene avladıkları balık sayısında da azalma olduğunu altını çizerek şunları dile getirdi:
“Çıldır Gölü hem milletimiz için hem ülkemiz için çok mühim bir göl. Burada turizm yapılıyor, bölgede yaşayanların geçim kapısı. 42 senedir balıkçılıkla uğraşıyorum. Eskiden gölde daha iyi balık vardı. Göl daha temiz ve sular yüksekti, çok iyi balık avlıyorduk. Şimdi gölde kirlenme oldu ve su düzeysi düştü. Artık çok az balık avlayabiliyoruz. Bu durum bizi üzüyor” şeklinde konuştu.

Ardahan da mevsimsel kuraklıktan Çıldır Gölü de etkilendi #2

Ardahan da mevsimsel kuraklıktan Çıldır Gölü de etkilendi #3

Ardahan da mevsimsel kuraklıktan Çıldır Gölü de etkilendi #4

Ardahan da mevsimsel kuraklıktan Çıldır Gölü de etkilendi #5

Ardahan da mevsimsel kuraklıktan Çıldır Gölü de etkilendi #6

Ardahan da mevsimsel kuraklıktan Çıldır Gölü de etkilendi #7

Ardahan da mevsimsel kuraklıktan Çıldır Gölü de etkilendi #8

Başa dön tuşu