Gündem

ASELSAN’dan Sarp silah sistemine Atom mühimmatı

ASELSAN’dan Sarp silah sistemine Atom mühimmatı , ekonomi haberleri bölümümüzde ASELSAN’dan Sarp silah sistemine Atom mühimmatı başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. ASELSAN’dan Sarp silah sistemine Atom mühimmatı  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

ASELSAN’dan Sarp silah sistemine Atom mühimmatı

ASELSAN'dan Sarp silah sistemine Atom mühimmatı

ASELSAN, akıllı mühimmat ailesinin yeni üyesi Atom 40 milimetre Yüksek Hızlı Akıllı Mühimmat ve Sarp’ın birlikte kullanılmasıyla güvenlik güçlerine yeni bir kabiliyet sunacak.

ZAMAN AYARLI MÜHİMMAT

Söz konusu mühimmat, ASELSAN’ın öz kaynaklarıyla geliştirildi. İçindeki özel elektromekanik bileşenler vasıtasıyla mühimmat, havada paralanacağı zamana programlanıyor ve nerede patlayacağına dair bilgi namludan çıkarken yükleniyor.

ASELSAN dan Sarp silah sistemine Atom mühimmatı #1

500’DEN FAZLA ŞARAPNEL FIRLATIYOR

Mühimmat, hedeflenen yere geldiğinde ise şarapnel etkili gövdesinden ayrılan 500’den fazla çelik parçacık ve gövde içinde bulunan patlayıcı dolguyla hedefe karşı yüksek etkinlik gösteriyor.

ASELSAN dan Sarp silah sistemine Atom mühimmatı #2

ATOM’UN KULLANIM ALANI

Atom 40 milimetre Yüksek Hızlı Akıllı Mühimmat, bina içine saklanmış keskin nişancılara, şehir içinde binalar içinde saklanmış terörist gruplara, sütre/siper ve benzeri yapılar arkasına gizlenmiş veya hendek içine mevzilenmiş tehditlere, araziye dağılmış piyade birliklerine ve zırhsız araçlara karşı etkili biçimde kullanılabiliyor.

ASELSAN dan Sarp silah sistemine Atom mühimmatı #3

SARP İLE KULLANILACAK

ASELSAN aracılığıyla yürütülen çalışmayla Atom, artık Sarp silah sistemi ile birlikte kullanılabilecek. Sarp silah sistemine yapılacak uyarlama çalışması (entegrasyon kiti) ile envanterdeki sistemlere Atom 40 milimetre Yüksek Hızlı Akıllı Mühimmat atma yeteneği rahatlıkla kazandırılabiliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü envanterinde 2 bin 500’ün üzerinde Sarp silah sistemi yer alıyor. Sarp, sabit tesislerle araçlar üzerinde çok fazla tercih edilmekte. Yurt içi ve dışında bir çok operasyonda kendini ispatlayan Sarp, milli akıllı mühimmat ile güvenlik güçlerine mühim avantaj sağlayacak.

Haziran 2021’de başlayan Atom-Sarp entegrasyon faaliyetlerinin başarısı, atış testleriyle de ortaya konuldu. Atışlı testlerde, sistemin sütre gerisine, bina içine ve araziye dağılmış terörist gruplara karşı etkinliği gösterildi.

Başa dön tuşu