Ekonomi Haberleri

Asya borsaları yükseldi

Asya borsaları yükseldi , ekonomi haberleri bölümümüzde Asya borsaları yükseldi başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Asya borsaları yükseldi  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Asya borsaları yükseldi

Asya borsaları yükseldi

Koronavirüs hastalığında Omicron varyantına ilişkin haber akışı varlık fiyat aralıklarını baskılamaya devam etse de Noel ile yılbaşı tatilini birleştiren yatırımcıların etkisiyle işlem hacimlerinin düştüğü pay piyasalarında pozitif görünüm korunuyor.

ÇİN’DE KISITLAMALAR ARTIRILDI

Çin’de bazı şehirlerde karantina uygulamasına gidilmesinin ardından bir çok Asya ülkesinde de kısıtlamalar artırıldı.

Avustralya’da günlük vaka sayısı ilk kez 10 binin üzerine çıkarken, Hong Kong’da aşılamanın okullarda da zorunlu olması gerektiğine yönelik görüş ağırlık kazanmaya başladı.

ÇİNLİ FİRMALARIN HALKA ARZI GÜNDEME GELDİ

Bunun yanı sıra, Çinli firmaların yurt dışında halka arz olmaları için bazı ek düzenlemeler getirilmesi de günün öne çıkan haberleri içinde yer aldı. Bu gelişmelere karşın Çin Merkez Bankası aracılığıyla yapılan bilgilendirmede, genelde finansal risklerin kontrol edilebilir düzeyde olduğu bildirildi.

Asya borsaları yükseldi #1

JAPONYA’DA İŞSİZLİK ARTTI

Makroekonomi veri tarafında ise Japonya’da sanayi üretimi kasımda aylık yüzde 7,2 ve yıllık yüzde 5,4 artışla beklentilerin üzerinde geldi, işsizlik oranı ise yüzde 2,8’e çıktı.

ASYA BORSALARI YÜKSELDİ

Bu gelişmelerle kapanışta Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,39 artarak 3.630 puan ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,69 yükselerek 3.020 puan oldu. Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,4 artışla 29.069 puandan kapanırken, dolar/yen paritesi 114,8 ile dünkü kapanış düzeysinin hemen altında dengelendi.

Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 0,8 primle 57.859 puanda, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,03’lük sınırlı düşüşle 23.218 puanda yer alıyor. Avustralya borsasında ise tatil bundan dolayı işlem gerçekleştirilmedi.

Başa dön tuşu