Ekonomi Haberleri

Avrupa Merkez Bankası: Ukraynalı mülteciler, iş gücü sıkıntısını hafifletebilir

Avrupa Merkez Bankası: Ukraynalı mülteciler, iş gücü sıkıntısını hafifletebilir , ekonomi haberleri bölümümüzde Avrupa Merkez Bankası: Ukraynalı mülteciler, iş gücü sıkıntısını hafifletebilir başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Avrupa Merkez Bankası: Ukraynalı mülteciler, iş gücü sıkıntısını hafifletebilir  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Avrupa Merkez Bankası: Ukraynalı mülteciler, iş gücü sıkıntısını hafifletebilir

Avrupa Merkez Bankası: Ukraynalı mülteciler, iş gücü sıkıntısını hafifletebilir

Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı saldırılar sonucu çoğunluğu kadınlar ve çocuklar olmak üzere ortalama 7 milyon Ukraynalı, komşu ülkelere gitmek zorunda kaldı.

Saldırı altındaki Ukrayna’dan ayrılıklar sürerken, bir çok mülteci, 27 ülkeden oluşan Avrupa Birliği’nde (AB) kalıcı istihdam fırsatları yakalamayı bekliyor.

Ukraynalı mültecilerle iş gücü eksikliğinin giderilmesi hedefleniyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB), AB ülkelerine geçen Ukraynalı mültecilerin bir kısmının kalıcı olarak yerleşmesinin olabilecek olduğunu düşünerek, bu durumun euro bölgesindeki iş gücü açığını kademeli olarak hafifletebileceğini öngörüyor.

ECB’nin Ekonomi Bülteni’nde bulunan bir yazıda, “Şimdiye kadar detaylandırılan tüm varsayımlar altında, orta vadede euro bölgesi iş gücünde yüzde 0,2 ile yüzde 0,8 içinde bir artışa işaret ediyor.” denildi.

Piyasadaki sıkıntı ‘biraz hafifletilebilir’

Bunun, Ukrayna kaynaklı mülteci krizinin bir sonucu olarak euro bölgesi iş gücünün büyüklüğünde 0,3 ile 1,3 milyon içinde bir artışa tekabül ettiği altı çizildi.

Euro bölgesinin gittikçe artan iş gücü sıkıntısı ile mücadele ettiği ifade edilerek, mülteci akınının iş gücü piyasasındaki tabloyu “biraz hafifletebileceği” kayıt edildi.

Avrupa Merkez Bankası: Ukraynalı mülteciler, iş gücü sıkıntısını hafifletebilir #1

“Entegre olmalarını zorlaştıran mühim önüne geçer”

Diğer taraftan, idari önüne geçer sebebiyle bireylerin işe alımının zor olabileceğine dikkat çekiliyor.

Aynı yazıda, “İş gücü piyasasının önündeki önüne geçer ve diğer sürtüşmeler, mültecilerin özellikle kısa vadede konut sahibi ülkelerin iş gücü piyasalarına entegre olmalarını zorlaştıran mühim önüne geçer olmaya devam etmekte.” ifadesi kullanıldı.

Avrupa Merkez Bankası: Ukraynalı mülteciler, iş gücü sıkıntısını hafifletebilir #2
(Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde)

Başa dön tuşu