Ekonomi Haberleri

Avrupa Merkez Bankası’na göre enflasyon daha da artacak

Avrupa Merkez Bankası’na göre enflasyon daha da artacak , ekonomi haberleri bölümümüzde Avrupa Merkez Bankası’na göre enflasyon daha da artacak başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Avrupa Merkez Bankası’na göre enflasyon daha da artacak  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Avrupa Merkez Bankası’na göre enflasyon daha da artacak

Avrupa Merkez Bankası’na göre enflasyon daha da artacak

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Parlamentosu (AP) Ekonomik ve Mali İşler Komitesi’nin “Parasal Diyalog” oturumuna katıldı.

Avrupa’da koronavirüse karşı aşılama kampanyalarının başarılı biçimde yürütülmesi neticesinde kısıtlamaların yumuşadığını anımsatan Lagarde, ekonomik toparlanmadın hız kazandığını açıkladı.

YILIN İKİNCİ YARISINDA GÜÇLÜ BÜYÜME BEKLENİYOR

Lagarde, Euro Bölgesi ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 2,2, büyüdüğünü anımsatarak, yılın ikinci yarısında da kuvvetli büyüme beklediklerini, ekonomik faaliyetin yıl bitimine kadar salgın öncesi düzeyleri aşmasını beklediklerini vurguladı.

“BÜYÜMENİN GÖRÜNÜMÜ BÜYÜK ÖLÇÜDE SALGINA BAĞLI”

Euro Bölgesi’nin bu sene yüzde 5, 2022’de yüzde 4,6, 2023’te ise yüzde 2,1 büyümesini öngördüklerine işaret eden Lagarde, “Büyüme görünümü büyük ölçüde salgının gelişimine bağlı durumda ve belirsizliğini sürdürüyor.” diye konuştu.

Christine Lagarde

“ENFLASYONUN SONBAHARDA DAHA DA YÜKSELMESİNİ BEKLİYORUZ”

Lagarde, “Euro Bölgesi enflasyonu ağustosta yüzde 3’e yükseldi. Enflasyonun güz aylarında daha da yükselmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Enflasyondaki yükselişi büyük ölçüde “geçici” olarak görmeye devam ettiklerini söyleyen Lagarde, petrol fiyat aralıklarındaki kuvvetli artış, Almanya’daki KDV indiriminin kalkması, malzeme ve ekipman kıtlığından kaynaklı maliyet baskılarının enflasyonu yukarı çektiğini anlattı.

Lagarde, gelecek yıl içinde enflasyonu yükselten etkenlerin etkilerini giderebileceğini dile getirdi.

ECB’nin 2021’de yüzde 2,1, 2022’de yüzde 1,7, 2023’te yüzde 1,5 oranında enflasyon beklediğini anımsatan Lagarde, kısıtlamaların sıkılaşması ve ekonomik aktiviteyi etkilemesi durumunda enflasyonun öngördüklerinden daha düşük olabileceğini dile getirdi.

Avrupa Merkez Bankası’na göre enflasyon daha da artacak #2

“YÜKSEK ENFLASYON, YÜKSEK ÜCRET TALEPLERİYLE SONUÇLANABİLİR”

Lagarde, “Sürekli yüksek enflasyon, beklenenden daha yüksek ücret istekleriyle sonuçlanabilir.” diye konuştu.

ENFLASYON 10 YILIN ZİRVESİNDE

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) son verilerine göre, Euro Bölgesi’nde, ağustos ayında yıllık enflasyon yüzde 3’le son 10 yılın en yüksek düzeysine çıkmıştı.

Enflasyon, ağustos ayında Polonya, Litvanya ve Estonya’da yüzde 5, Macaristan’da yüzde 4,9, Belçika’da yüzde 4,7 düzeysinde ölçüldü. Bu oran, Almanya’da yüzde 3,4, İspanya’da yüzde 3,3, İtalya’da yüzde 2,5 ve Fransa’da yüzde 2,4 oldu.

Başa dön tuşu