Gündem

Bakan Akar’dan Rusya ve ABD’ye İdlib tepkisi! Anlaşmayı anımsattı, ABD’nin YPG’ye desteğine dikkat çekti

Son dakika | Bakan Akar’dan Rusya ve ABD’ye İdlib tepkisi! Anlaşmayı anımsattı, ABD’nin YPG’ye desteğine dikkat çekti, gündemdeki haberler bölümümüzde Son dakika | Bakan Akar’dan Rusya ve ABD’ye İdlib tepkisi! Anlaşmayı anımsattı, ABD’nin YPG’ye desteğine dikkat çekti konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Son dakika | Bakan Akar’dan Rusya ve ABD’ye İdlib tepkisi! Anlaşmayı anımsattı, ABD’nin YPG’ye desteğine dikkat çekti ile alakalı tüm bilgiler yazımızın detayında..

Son dakika | Bakan Akar’dan Rusya ve ABD’ye İdlib tepkisi! Anlaşmayı anımsattı, ABD’nin YPG’ye desteğine dikkat çekti

Son dakika… Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye’nin İdlib kentinde yaşanan gelişmelere ilişkin olarak, açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin anlaşmalar çerçevesindeki esaslara uyduğunu kaydeden Bakan Akar şunları dile getirdi:

“YPG tam anlamıyla PKK’nın kendisidir. İkisinin de terör örgütü olduğu, bununla alakalı sayısız delil ve görüntü olduğu da herkes aracılığıyla bilinmektedir. Lakin ABD’li müttefiklerimizin, müttefiklik ruhuna yakışmayacak biçimde bunlara silah, mühimmat, araç gereç desteği sağladığını esefle göze çarpıyor. Başta silah, mühimmat olmak üzere verilen desteğin sonlandırılması için de her düzeyde girişimlerde bulunmaya sürdürmekteuz” 

“HAVA TAARRUZLARIN ARTIŞ OLDU”

Türkiye’ye yönelik tehdit, tehlike teşkil eden Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyindeki terör ve teröristlerle mücadelenin süreceğini aktaran Akar, Türkiye ve Rusya içindeki mutabakatı hatırlatarak, “Biz bu anlaşma çerçevesindeki esaslara uyuyoruz. Bu hususta yapılması gereken ne varsa yaptık ve büyük bir gayretle bunları yerine getiriyoruz. Lakin son haftalarda özellikle hava taarruzlarında bir artış oldu. Bunun mutabakat muhtırasına uygun olmadığını da dile getirdik. Bununla alakalı her düzeyde girişimler sürdürmekte” ifadelerini kullandı.

“GÖÇ DALGASINA TAHAMMÜLÜ OLMAYAN ÜLKEMİZİN KORUNMASI İÇİN ORADA OLMAMIZ ŞART”

Türkiye’nin mutabakatlar kapsamı içinde üzerine düşen görevleri yerine getirdiğini ve getirmeye sürdüğini vurgulayan Akar, “Bir taraftan orada bulunan Suriyeli kardeşlerimizin diğer taraftan birliklerimizin, hudutlarımızın güvenliği bunun yanı sıra da yeni bir göç dalgasına tahammülü olmayan ülkemizin muhafaza edilmesi için orada başarılı olmamız şart. Gelişmeleri dikkatle, hassasiyetle takip ediyoruz” açıklamasında bulundu.

SURİYE VE IRAK’TAKİ GELİŞMELER

Bakan Akar, Irak ve Suriye’deki gelişmelere ilişin olarak yaptığı değerlendirmede,” Başta Irak ve Suriye olmak üzere faaliyetlerimizi tüm komşularımızın sınır güvenliğine, egemenlik haklarına saygılı olarak yerine getiriyoruz. Lakin her zaman dile getirdiğimiz gibi vatanımızın, sınırlarımızın ve milletimizin güvenliği bizim için çok mühim. Bu nedenle Silahlı Kuvvetleri olarak bize verilen görevi yerine getirebilmek için git gide artan bir şiddet ve tempoda, taarruzi ruhla terörle mücadelemizi sürdürüyoruz. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar da faaliyetlerimiz devam edecek” ifadelerini kullandı. 

 

Başa dön tuşu