Gündem

Bakan Hulusi Akar’dan İdlib açıklaması: Dileğimiz ateşkesin kalıcı hale gelmesi

Son dakika | Bakan Hulusi Akar’dan İdlib açıklaması: Dileğimiz ateşkesin kalıcı hale gelmesi, gündemdeki haberler bölümümüzde Son dakika | Bakan Hulusi Akar’dan İdlib açıklaması: Dileğimiz ateşkesin kalıcı hale gelmesi konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Son dakika | Bakan Hulusi Akar’dan İdlib açıklaması: Dileğimiz ateşkesin kalıcı hale gelmesi ile alakalı tüm bilgiler yazımızın detayında..

Son dakika | Bakan Hulusi Akar’dan İdlib açıklaması: Dileğimiz ateşkesin kalıcı hale gelmesi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine toplantısı sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan  Akar, Suriye’nin İdlib kentindeki son durum, sınırların güvenliği, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapacağı görüşme ve ABD’nin terör örgütü PKK’ya verdiği destek ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Suriye’nin kuzeyine yönelik son haftalarda git gide artan hava saldırılarının ardından Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüşüp görüşmeyeceği sorulan Akar, “Görüşebiliriz.” yanıtını verdi.

Hava saldırılarına ilişkin Rusya aracılığıyla Türkiye’ye yapılan bir açıklamanın olup olmadığının sorulması üzerine Bakan Akar, “Onlar ‘orada bulunan terörist gruplara karşı’ bu saldırıları yaptıklarını dile getiriyorlar. Ama bu saldırılar neticesinde ne ölenlerin ne de kaçanların içinde terörist var. Aylardan beri bunu anlatmaya çalışıyoruz. Biz Rusya ile yapılan anlaşma çerçevesindeki esaslara uyuyoruz. Bu hususta yapılması gereken ne varsa yaptık ve büyük bir gayretle bunları yerine getiriyoruz. Karşı tarafın da mutabakattaki sorumluluklarına sahip çıkmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

1 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ EVLERİNE DÖNDÜ

Söz konusu saldırıların göçün tetiklenmesi ve radikalleşmenin artmasına yol açtığunu vurgulayan Akar şunları dile getirdi:

“Türkiye’nin artık ilave bir göçe tahammülü yok. Bunu herkes biliyor. Bu saldırılarla bunun bunun yanında orada bulunan insanları radikalleştiriyorsunuz. Saldırılarda evini, toprağını kaybeden insanın psikolojisini düşünün. Evini, toprağını geri almak için çözüm arayışına giriyor ve radikalleşme oluyor. Bunu hep anlattık, anlatmaya sürdürmekteuz. Ateşkesin devamı, istikrarın sağlanması mühim. İnsanlar Suriye’nin kuzeyindeki topraklarına Türk Silahlı Kuvvetleri kontrolündeki bölgelere gönüllü ve güvenli olarak, onurlu bir biçimde döndüler; zorla değil. Bunların 400 binden fazlası İdlib bölgesinde. Tamamına incelediğimizde ise 1 milyondan fazla kişi evlerine, topraklarına döndü.”

ATEŞKESE DİKKAT ÇEKTİ

Bölgede Rusya ile Türkiye içindeki koordinasyona yönelik soru üzerine Akar, “Orada çok oldukça önemli mekanizma var. Hem Rus hem Türk tarafı bu hususta çalışmalarını sürdürüyor.” dedi.

İki ülke içinde iletişim kanallarının olduğunu vurgulayan Akar şöyle konuştu:

“Gerekirse arazide görevli subayımızla Rus generali belli yerlerde buluşarak görüşmeler yapabiliyor. Herkes kendi bilgisini, endişelerini karşı tarafla paylaşıyor. Dileğimiz sayın Cumhurbaşkanımızın sayın Putin ile yapacağı görüşmeyle tekrar mutabakat muhtırasının başlangıcındaki sükûnet haline dönülmesi, bir an önce ateşkesin kalıcı hale gelmesi için tarafların gerekli katkıyı sağlamasıdır. Bu herkes için uygun bir hareket tarzıdır. Burada başından beri dile getirdiğimiz şey, BM koordinesinde Suriye’nin geleceği hususunda söz sahibi olan grupların temsilcilerinin anayasa yapmaları, anayasanın yapılmasının ardından seçimin gerçekleştirilmesi, Suriye’nin dışındakiler dahil seçimlere katılıp yönetimi kurmasıdır.”

ERDOĞAN – PUTİN GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin içindeki görüşmenin İdlib ekseninde gerçekleşmesinin beklendiğini söyleyen bir gazetecinin, “Barış Pınarı Harekat bölgesinde Rusya ile yapılan anlaşma olmasına rağmen terör örgütü PKK/YPG’nin sızma girişimleri oluyor. Görüşmede bu konular da gündeme gelir mi?” sorusu üzerine Akar, “Bu tür görüşmelerde konular gelişebilir, dönüşebilir.” yanıtını verdi.

Türkiye’nin Fırat’ın doğusundaki konularla alakalı hem Ruslar hem de ABD’lilerle birbirine paralel mutabakat muhtıralarının olduğunu hatırlatan Akar şunları kaydetti:

“Bu hususta orada bulunan teröristlerin çekilmesi hususunda mutabık kalmıştık fakat ne yazık ki hâlâ teröristlerin orada bulunan varlığı sürüyor. Son derece haklı olduğumuz bir konu bu. Bunu her vesileyle hem Rus hem ABD’li muhataplarımıza dile getiriyoruz. Ayrıca ‘Tel Rıfat’taki teröristlerin çıkarılacağına’ yönelik verilen, ‘Münbiç’te terörist olmadığı’ hususunda söylenen sözler var. Oralardan dahi birtakım saldırılar söz konusu. Biz her türlü iyi niyeti gösterirken her türlü tedbir diğeride alıyoruz. Oradaki teröristler aracılığıyla yapılan her saldırı teşebbüsü akamete uğratılıyor. Sivil vatandaşlara yönelik alçakça bombalı saldırılar oluyor. Oradaki dostlarımız büyük kahramanlık, fedakarlık göstererek büyük bir dikkatle teröristlerin herhangi bir biçimde bir adım dahi atmasına müsaade etmeden gereğini yapıyorlar.”

“YPG, PKK’NIN KENDİSİDİR”

Terör örgütü PKK ve YPG içinde bir fark olmadığını vurgulayan Akar, “YPG tam anlamıyla PKK’nın kendisidir. Müttefiklerimizin bunların sözde elebaşları ile görüşmelerinin, fotoğraf çektirmelerinin, onlara silah, araç, gereç ve mühimmat desteğinde bulunmalarının doğru olmadığını, müttefiklik ruhuna yakışmadığını da her fırsatta dile getiriyoruz. En son sayın Cumhurbaşkanımız da bunu açık bir biçimde kelimelerine ekledi.” diye konuştu.

HUDUTLARIN GÜVENLİĞİ

Akar, Türkiye’nin mutabakat muhtıralarının gereklerini yerine getirdiğini altını çizerek, “Bizim en temel görevimiz hudutlarımızın ve asil milletimizin güvenliğidir. Güneyimizde bizim için herhangi bir riskin, tehdidin, tehlikenin oluşmasına müsaade etmeyeceğimizi başından beri dile getirdik, söylemeye sürdürmekteuz.” dedi.

Türkiye’nin başta Irak ve Suriye olmak üzere tüm komşularının sınır güvenliğine, egemenlik haklarına saygılı olduğunu dile getiren Akar, başka bir gazetecinin, “Terör örgütüne yönelik Irak ile birlikte bir operasyon yapılması ihtimali ve bu hususta bir iletişim var mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“İletişim var. Biz Savunma Bakanı ile görüşüyoruz, dostlarımız arazide muhatapları ile görüşüyor. Onlarla hudutların güvenliği hususunda iş birliği yapmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geçen haftalarda Irak’tan bir heyet geldi. Onlara Hatay’da sınır fiziki güvenlik sistemi ile sınırların güvenliğini nasıl sağladığımızı gösterdik. Onlar da özellikle Irak-Suriye sınırında neler yapabileceklerini inceliyorlar. Onlara yardımcı olabileceğimizi kendilerine açıkladık. Ayrıca terörle, teröristle birlikte mücadele etmemiz gerektiğini de açıkladık. Irak’ta yuvalanan teröristlerin milletimizin başına bela olduğunu, devlet olarak milletimizi bu beladan kurtarmakta kararlı olduğumuzu, tek hedefimizin de teröristler olduğunu açık ve net bir biçimde görüşmelerde kelimelerine ekledik. Beraber ne yapabiliriz, ortak merkez kurulması dahil bunları görüşüyoruz.”

Bakan Akar, Irak ile ilişkilerin dostane bir biçimde sürdüğinü de kelimelerine ekledi.

KABİL HAVALİMANININ İŞLETİLMESİ

Afganistan’daki havalimanının işletilmesine yönelik bir gelişmenin olup olmadığı sorulan Akar, şunları kaydetti:

“Katarlı kardeşlerimizle birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çeşitli kanallardan mevcut yönetimle temaslar söz konusu. Dolayısıyla orada uygun bir çözümün peşindeyiz. Temel amacımız insanlık noktainazarından, Afgan halkının insani gereksinimlerinin doğru bir biçimde karşılanmasıdır.”

Başa dön tuşu