Gündem

Bakan Koca’dan flaş açıklama: Yeni dönemde kısıtlamaları gündeme almak istemiyoruz

Son dakika | Bakan Koca’dan flaş açıklama: Yeni zamanda kısıtlamaları gündeme almak istemiyoruz, gündemdeki haberler bölümümüzde Son dakika | Bakan Koca’dan flaş açıklama: Yeni zamanda kısıtlamaları gündeme almak istemiyoruz konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Son dakika | Bakan Koca’dan flaş açıklama: Yeni zamanda kısıtlamaları gündeme almak istemiyoruz ile alakalı tüm bilgiler yazımızın detayında..

Son dakika | Bakan Koca’dan flaş açıklama: Yeni zamanda kısıtlamaları gündeme almak istemiyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısının ardından gazetecilerin salgın gündemine ilişkin sorularını yanıtladı. 

Kovid-19 vaka sayılarında gelecek döneme ilişkin öngörüsü sorulan Koca, üniversitelerin eğitime başlayacağını, bu durumun da vaka sayılarına bir tesirinin bulunacağını dile getirdi. Mevcut vaka sayılarında okulların tesirinin olduğunu ifade eden Koca, şunları dile getirdi:

“Okulların son üç hafta açık kalmasıyla 0-17 yaş arası vaka sayısı bir kat daha arttı. Ortalama aktif vakamız şu an 400 bin. Dörtte biri 0-17 yaş grubunda. Yüzde 25 oranında. Daha önce yüzde 10-11 oranındaydı. Bu vaka sayılarındaki artış hastane yatışına yüzde 10 yansıdı. Yoğun bakım ve entübe sayılarına yansımadı. Dolayısıyla bu anlamda tedirgin olabilecek bir durum yok. Yakından takip ediyoruz. Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı olarak ikili ve hafta sonu eğitim dahil olmak üzere bütün alternatiflerin denenmesini ve her haliyle okulların açık kalmasını düşünüyoruz. Sadece Milli Eğitim Bakanlığı okulları değil üniversite eğitimi için de aynı biçimde düşünüyoruz.”

Koca, AVM’leri de kapatmayacaklarını, ellerinde aşı gücünün ve yeterince aşının olduğunu vurguladı.

KISITLAMA OLACAK MI?

Yerli aşının da önümüzdeki aylarda devreye gireceğinin altını çizen Koca, şunları kaydetti:

“Temel hedefimiz, aşı gücümüzle toplum bağışıklığının elde edilmesi. Yeni zamanda kapanmaları gündeme almak istemiyoruz. Yeni dönemi, kişisel önlemlerin daha çok devreye girdiği, kişisel güvenlik çemberinin daha çok önemsendiği ve aşılamayı ön planda tuttuğumuz bir dönem olarak göze çarpıyor. Yeni zamanda kısıtlamaları gündeme almak istemiyoruz. Okullar da asla kapanmayacak olan kurumlar olacak. Yükseköğretim de buna dahil.”

HERKES İSTEDİĞİ AŞIYI OLABİLECEK Mİ?

Bakan Koca, “TURKOVAC aşısının devreye girmesiyle aşı planlaması nasıl olacak?” sorusu üzerine, bu noktada yine herkese aşı tercih hakkı sunacaklarını açıkladı. Türk vatandaşlarına dünya çapında bir çok ülkede olmadığı biçimde hem MRNA aşısı hem de geleneksel yöntemle elde edilen inaktif aşı seçeneğini önerdiklerini anlatan Koca, yurt dışından gelen aşılara ilave olarak yerli aşıyla da bir alternatif daha sunacaklarını, kim hangi aşıyı tercih ederse onun uygulanacağını kelimelerine ekledi.

AŞI KARŞITLARININ EYLEMLERİNİ DEĞERLENDİRDİ 

Son günlerde aşı zıtlarının yaptığı eylemlere ilişkin değerlendirmesi sorulan Koca, “Bu toplumun aşıyla alakalı sorununun olmadığını düşünüyorum. Aşının olunmaması değil en fazla hangi aşı tercih edilmeli bu konuşulabilir. Aşı olmama durumunu bu toplum şimdiye kadar gündemine almadı. Çocuklarını yüzde 98 oranında 13 farklı aşıyla aşılama yapan bir toplumuz. Aşısını erteleyenlerimiz olmuş olabilir. Gerekirse ayaklarına giderek bu aşıyı yapmalarını kolaylaştıracağız.” diye konuştu.

Üçüncü doz aşı için Sinovac ve TURKOVAC’ın karşı karşıya geldirıldığı araştırmanın sonuçları sorulan Koca, bilim adamlarının sonuçlar üzerindeki değerlendirmelerinin sürdüğini aktardı.

ÖĞRETMENLERİN AŞILAMA ORANI

Öğretmenlerin aşılanma oranına ilişkin soru üzerine de Koca, “Her geçen gün öğretmenlerimizin aşılanma oranları artıyor. En az bir doz aşı olanların oranında yüzde 92’ye, iki doz aşı olanların oranında yüzde 82’ye gelindi. Öğretmenlerin aktif vaka içindeki oranı yüzde 3’lerde. Yaklaşık 12 bin gibi.” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu