Ekonomi Haberleri

BDDK, derecelendirme zorunluluğuna esneklik getirdi

BDDK, derecelendirme zorunluluğuna esneklik getirdi , ekonomi haberleri bölümümüzde BDDK, derecelendirme zorunluluğuna esneklik getirdi başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. BDDK, derecelendirme zorunluluğuna esneklik getirdi  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

BDDK, derecelendirme zorunluluğuna esneklik getirdi

BDDK, derecelendirme zorunluluğuna esneklik getirdi

Piyasadaki döviz artışı dengeleri değiştirince kredi değerlendirmesi zorunlu şirketler kapsamına girip de bunu hemen yerine getiremeyenlerin kredi almasının önündeki engel kaldırıldı. Konuya ilişkin karar, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) resmi internet sitesinde yayınlandı.

BDDK!nın, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi nezdindeki 500 milyon lira ve üzerinde olan bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki şirketlerin kredi kullanabilmesi için derecelendirme yükümlülüğü yer alıyordu.

Bu bağlamda söz konusu şirketlerin, yetkili bir derecelendirme kuruluşu ile 31 Aralık 2021’e kadar anlaşma imzalamak suretiyle derecelendirme sürecini başlatması gerekiyordu.

DERECELENDİRME ZORUNLULUĞU DOĞAN AMA YAPTIRAMAYAN ŞİRKETLERE ZORUNLULUK UYGULANMAYACAK

Karar ile döviz kurundaki bi hayli hızlı artış yahut başka nedenlerle kredi derecelendirme zorunluluğu kapsamına giren fakat anlaşma imzalama olanağı bulamayan şirketlere, kredi tahsisinin sekteye uğramaması maksadıyla tabi oldukları 2021 sonuna kadar bir derecelendirme şirketiyle anlaşma imzalama zorunluluğu uygulanmayacağı kararlaştırıldı.

Kredi

KREDİ TAHSİSİ DEVAM EDECEK

BDDK’dan konuya ilişkin yapılan bilgilendirmede, karar ile söz konusu zorunluluğa tabi şirketler için 2022 senesinde kredi tahsisine devam etme olanağının getirilmesinin sağlandığı altı çizildi.

DERECELENDİRME KURULUŞUNUN BAŞLANGIÇ TARİHİNE BAKILMAYACAK

Ayrıca, derecelendirme zorunluluğu kapsamı ve başlangıç süresine ilişkin oluşabilecek tereddütlerin açıklığa kavuşturulduğuna işaret edilen bilgilendirmede, “Derecelendirme notu alma zorunluluğu kapsamı içindeki şirketlerin hangi tarihte bu kapsama girdiğine bakılmaksızın, kredi nakit başvurularında kredi kullanım onayı için yetkili bir derecelendirme kuruluşundan alınmış geçerli bir derecelendirme notunun yahut yetkili bir derecelendirme kuruluşundan derecelendirme sürecinin başlatıldığına dair tevsik edici bir belgenin kredi nakit başvurusu yapılan bankaya ibraz edilmesi yeterli olacak.” denildi.

Başa dön tuşu