Ekonomi Haberleri

BDDK’dan dijital bankalara yönelik yeni düzenleme

BDDK’dan dijital bankalara yönelik yeni düzenleme , ekonomi haberleri bölümümüzde BDDK’dan dijital bankalara yönelik yeni düzenleme başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. BDDK’dan dijital bankalara yönelik yeni düzenleme  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

BDDK’dan dijital bankalara yönelik yeni düzenleme

BDDK'dan dijital bankalara yönelik yeni düzenleme

Dijital bankacılığın hayata geçmesi “bir dönüm noktası” olarak tanımlanırken, uygulamalarına da bir dizi kural getirildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), şubesiz faaliyet gösterecek dijital bankalara yönelik yeni düzenlemesi “Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik”, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlandı.

DİJİTAL BANKALAR, KREDİ KURULUŞLARININ FAALİYETLERİNİ YERİNE GETİREBİLECEK

Yönetmeliğe göre, dijital bankalar, mevduat veya katılım bankası olmalarına göre kredi kuruluşlarının gerçekleştirebileceği tüm faaliyetleri yerine getirebilecek. Dijital bankaların kredi müşterileri, yalnızca finansal tüketicilerden ve KOBİ’lerden oluşabilecek.

BDDK dan dijital bankalara yönelik yeni düzenleme #1

DİJİTAL BANKALAR TEŞKİLATLANMAYA GİDEMEYECEK

Dijital bankalar genel müdürlük ile genel müdürlüğe bağlı hizmet birimleri dışında muhabirlik, acentelik, temsilcilik gibi her ne ad altında olursa olsun teşkilatlanmaya gidemeyecek, fiziksel şube açamayacak ve genel müdürlüğe bağlı hizmet birimlerini amacı dışında fiziksel şube gibi kullandıramayacak.

KİRALIK KASA VE SAKLAMA FAALİYETLERİ YAPAMAYACAKLAR

Bu bankalar bunun bunun yanında, dijital ortamda gerçekleştirilecek olanlar hariç kiralık kasa ve emanete alma işlemleri ile saklama hizmetlerini sunamayacak.

VERİLEN KREDİNİN HACMİNE SINIR GETİRİLDİ

Dijital bankaların bir müşterisine kullandırabileceği teminatsız nakdi tüketici kredilerinin toplamı, alakalı müşterinin beyan edilen ve dijital bankalarca teyit edilen aylık ortalama net gelirinin 4 katını, müşterinin aylık ortalama net gelirinin tespit edilememesi halinde ise 10 bin lirayı aşamayacak. Kurul bu hükümde gösterilen oran ve tutarı değiştirmeye yetkili olacak.

BDDK dan dijital bankalara yönelik yeni düzenleme #2

FAALİYET İZNİ İÇİN SERMAYE ŞARTI 2,5 MİLYAR LİRAYA ÇIKARTILDI

Söz konusu bankaların faaliyet izni alabilmesi için asgari 1 milyar lira ödenmiş sermayeye sahip olması gerekecek. Bu tutar, Kurul aracılığıyla artırılabilecek. Gerekli asgari ödenmiş sermaye tutarını 2 milyar 500 milyon liraya çıkaran dijital bankaların yapacakları başvuru üzerine Kurul, yeni durumda risklerini yönetebileceğine kanaat getirdiği dijital bankalar için faaliyet kısıtlamalarının tamamen veya uygun göreceği bir geçiş planı çerçevesinde kademeli olarak kaldırabilecek.

DİJİTAL BANKALAR MEVZUATINA UYGULACAK

Başvurunun Kurulca uygun görülerek faaliyet kısıtlarının tamamen kaldırılması sonrası dijital bankalar, diğer kredi kuruluşlarının yapabileceği tüm bankacılık faaliyetlerini alakalı mevzuat çerçevesinde yerine getirebilecek.

EN AZ BİR FİZİKSEL BÜRO KURMA ŞARTI GETİRİLDİ

Müşteri şikayetlerini ele almak üzere en az bir fiziksel büro kurması zorunlu kılınan dijital bankalar, kendi kuracakları ATM ağları veya diğer ATM ağları üzerinden üyelerine hizmet verebilecek.

BDDK dan dijital bankalara yönelik yeni düzenleme #3

BANKALAR ARAYÜZ SAĞLAYICISI OLAMAYACAK

Yönetmelik kapsamı içinde servis modeli bankacılığa ilişkin hükümler de belirlendi. Buna göre, servis bankası yalnızca yurt içinde yerleşik arayüz sağlayıcılara ve yalnızca kendi faaliyet izinleri çerçevesinde servis modeli bankacılığı hizmeti verebilecek. Bankalar arayüz sağlayıcı olamayacak.

“DİJİTAL BANKALARIN HAYATA GİRMESİ ÖNEMLİ BİR DÖNÜM NOKTASI”

BDDK aracılığıyla yapılan bilgilendirmede, bankacılık sektöründe yeni bir dönüşüm başlatacak dijital bankaların, şube olmaksızın yalnızca dijital kanallar üzerinden hizmet verebileceği belirtilerek, “Yeni düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından yalnızca dijital kanallar üzerinden üyelerine hizmet verecek olan bu bankalar, BDDK’ya başvurarak gerekli izinleri almaları halinde gelecek yıldan ibu yana sektörde faaliyet göstermeye başlayabilecek. Şube olmaksızın yalnızca dijital kanallar üzerinden hizmet verecek bu bankaların yaşamımıza girmesi ve servis bankacılığı yoluyla inovatif sayısız iş modeline imkan sağlaması, ülkemizin finans sektörü ve fintek ekosisteminin gelişimi için mühim bir dönüm noktası.” ifadeleri kullanıldı.

Başa dön tuşu