Gündem

Bebeklerde kakada kan ve mukus alerji belirtisi olabilir

Bebeklerde kakada kan ve mukus alerji belirtisi olabilir , ekonomi haberleri bölümümüzde Bebeklerde kakada kan ve mukus alerji belirtisi olabilir başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Bebeklerde kakada kan ve mukus alerji belirtisi olabilir  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Bebeklerde kakada kan ve mukus alerji belirtisi olabilir

Bebeklerde kakada kan ve mukus alerji belirtisi olabilir

Doktorlar dahil hangi yaşta olunursa olunsun, dışkıda kan ve mukus görülmesi her zaman insanları rahatsız eden bir durum olarak kabul ediliyor. Özellikle bebeklerde olduğunda ebeveynleri paniğe sevk edebilen olumsuz bir durum olarak göze çarpıyor.

Dışkıda kan görülmesinin tıpta proktokolit/proktit manasına geldiğini ifade eden Uzm. Dr. Zafer Berber, dışkıdaki kanın, kalın bağırsağı ve kısımlarını bir uyaran olduğunu düşündüğünü dile getirdi. Bazen kan arada bir mukus ve arada bir de kan mukus birlikte olduğunu söyleyen Berber, dışkıdaki bu değişiklikle birlikte huzursuzluk, sık dışkılama, gaz, karında şişlik eşlik edebileceği hususunda uyardı.

Bebeklerde kakada kan ve mukus alerji belirtisi olabilir #1

GÖRÜLME ORANI YÜZDE 5

Uzm. Dr. Zafer Berber, dışkıda kan görülmesinin bebeklik zamanında ilk aylarda anne sütü ile beslenen (yüzde 70) dışkıdaki bu değişiklik alerjik yiyeceğin anne sütü ile bebeğe geçtikten sonra kalın bağırsak ve kısımlarına ulaşması sonrası bağışıklık sisteminin verdiği yanıt neticesinde oluştuğunu dile getirdi.

Genelde gıda alerjilerinin ortalama yüzde 5 civarında olduğunun altını çizen Uzm. Dr. Zafer Berber, bu gıdaları görülme sıklık sırasına göre şöyle anlattı: “1. grup: Süt ve ürünleri düşük miktarda kırmızı et, yumurta ve tavuk eti, çerezler, deniz ürünleri (balık ve deniz kabukluları), tropikal meyveler (ananas, muz, avokado, kivi, narenciye) 2. grup: Buğday, pirinç, susam, soya, patates.”

Mekanizması tam açık olmamakla birlikte mide- bağırsak sistemindeki olgunlaşma sürecindeki gecikmeyle ilişkilendirildiğinin altını çizen Uzm. Dr. Zafer Berber, “Bu alerjik yangı reaksiyonunu 2 yolla test edebilmekteyiz. Bunlar, deriden alerji deri prick testi ve kandan spesifik İgE testidir. Proktokolitin İgE ile ilişkisi yüzde 20-30 içindedır. Bunun dışında yüzde 70-80 oranında İgE dışı nedenler mevcuttur. Lakin bu nedeni değerlendirebileceğimiz bir test günümüzde bulunmamaktadır.” diye açıkladı.

Bebeklerde kakada kan ve mukus alerji belirtisi olabilir #2

2 AYLIKKEN BELİRTİ VERMEYE BAŞLIYOR

Gıda alerjilerinin ortalama 2 aylıkken bulgu vermeye başladığını vurgulayan Uzm. Dr. Zafer Berber, şunları dile getirdi: “Bazen dışkıda kan, arada bir mukus, arada bir de kan mukus ortaya çıkmakta, buna gaz, huzursuzluk, gaz sancısı (kolik), ayakları karna çekerek ağlama, cıvık dışkılama eşlik eder. Bu olgularda kilo alımı normaldir. Gıda alerjilerinde kusma, bez bölgesinde kızarıklık, emme reddi, gürültülü kaka yapma, deride döküntü de görülmektedir.”

Proktokolitin (dışkıda kan görülmesi) nasıl tedavi edileceği ile ilgili da açıklamalarda bulunan Uzm. Dr. Zafer Berber, “Bebek yalnızca anne sütü alıyorsa, anne sütü yeterli ve bebeğin kilo alımı normalse, annenin diyet yapması yeterli gelmektedir. Etiket okuma alışkanlığı ile saptanan alerjik yiyeceğin farkında olmadan alınması önlenmiş olur. Lakin klinik düzelme olmuyorsa ya kaçak gıda alımı mevcuttur veya başka bir gıda alerjisi ile birliktedir fakat saptanamamıştır. Bebeğin yeni bir gıdaya alerji geliştirme olasılığı da mevcuttur.” dedi.

Süt ve ürünleri saptanmış ise anne diyete alınmışsa anneye mutlaka diyet boyunca günde 1-2 gram kalsiyum desteği verilmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Zafer Berber, “Diyet en az 6 ay-1 yıl yapılmalı ve ara denemeler yapılmamalıdır. Sonra tekrar değerlendirilmelidir. Diyetteki amaç hem çocuğu korumak hem de alerjen gıdayı unutturmaktır. Çünkü gıda alerjisinde başka bir tedavi yöntemi yoktur.” diye konuştu.

Bebeklerde kakada kan ve mukus alerji belirtisi olabilir #3

ANNENİN SÜTÜ KESİLDİYSE DİYETTEN ÇIKMALI

Annenin bir sebepten dolayı sütü kesilmiş veya süt miktarı azalmış ve bebeğin kilo alımı yetersiz ise alerjinin şiddetine göre özel antialerjik mama ile bebek desteklenmesi gerektiğini işaret eden Uzm. Dr. Zafer Berber, şöyle devam etti: “Annenin sütü kesilmişse anne diyetten çıkmalıdır. Bebek mama aldığı için kalsiyum ihtiyacı da yoktur. Ek gıda başlanmışsa mevcut diyet bebeğe uygulanmalıdır. Bazen fazlalu gıda alerjisi eşlik etmekte ve anne kaloriyi dengeleyememektedir. O zaman bir diyetisyenden yardım alınmalıdır. Anne sütünün çocuğa iyi gelmediği, anne sütünün kesilip özel alerji önleyici mama başlanması gerektiği, alerji mamalarının süt ve diğer gıda alerjilerini tedavi ettiği gibi yanlış yönlendirme ve uygulamalardan uzak durulmalıdır. Anne sütüne mutlaka devam edilmelidir.”

Proktokolitin genelde iyi seyirli olduğunu, vakaların tamamına yakının 1.5 -2 yaşında düzeldiğinin altını çizen Uzm. Dr. Zafer Berber, hastalığın gelişim bozukluğuna ve kansızlığa yol açmadığını altını çizerek genelde süt alerjilerinin yüzde 50’sinin 1. yaşta, yüzde 75’inin 2. yaşta, yüzde 90’ının 3. yaşta, yüzde 95’inin de 5. yaşta düzeldiğini dile getirdi.

Başa dön tuşu