Ekonomi Haberleri

BES’te 2500 milyar lira fon büyüklüğü hedefleniyor

BES’te 2500 milyar lira fon büyüklüğü hedefleniyor , ekonomi haberleri bölümümüzde BES’te 2500 milyar lira fon büyüklüğü hedefleniyor başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. BES’te 2500 milyar lira fon büyüklüğü hedefleniyor  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

BES’te 2500 milyar lira fon büyüklüğü hedefleniyor

BES'te 2500 milyar lira fon büyüklüğü hedefleniyor

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, yaptığı bilgilendirmede “Bireysel Emeklilik Fon Alım Satım Platformu (BEFAS) ile birlikte sağlanan işlem kolaylığı ve fon evreninin genişlemesi, 18 yaş altındaki ilginin artarak devam etmesi, bunun yanı sıra bazı vakıf, sandık ve dernek gibi kuruluşlardaki birikimlerin BES’e aktarımı, devlet katkısı oranının yüzde 30’a yükseltilmesi gibi gelişmeler ile birlikte 2022 sonu saygınlığıyla ortalama 500 milyar lira fon büyüklüğüne ulaşmayı planlıyoruz.” dedi.

Benli, OECD ülkelerinde felaketlerin yüzde 40 ila yüzde 50’sinin yükünü sigorta sektörünün üstüne aldığıni, Türkiye’de bu oranın şu an için yalnızca yüzde 3 olduğunu dile getirdi.

2021’DE 89,6 MİLYAR LİRA PRİM ÜRETİLDİ

Benli, prim üretimine bakıldığında 2020 yılını ortalama 83 milyar lira ile kapattıklarını aktararak, “2021 yılı Kasım ayı saygınlığıyla 89,6 milyar lira prim üretimi gerçekleştirdik. Hayat dışı prim üretimi yüzde 24,4 artışla 74 milyar liraya, hayat prim üretimi yüzde 18,2 artışla 16 milyar liraya ulaştı.” dedi.

BES

NAKLİYAT BRANŞI YÜZDE 45 ARTTI

2021’in 11 aylık verileri ışığında, hayat dışı branşlarda en fazla büyüme sağlayan ilk 5 branşa değinen Benli, yüzde 45 ile nakliyat, yüzde 41 ile genel sorumluluk, yüzde 32 ile genel zararlar, yüzde 31 ile kara araçları ve yüzde 27 ile yangın ve doğal afetlerin büyüme gösterdiğini kaydetti.

Benli, bireysel kredi hacmindeki değişimin hayat sigortalarındaki prim üretiminde en mühim etkenlerden biri olduğunu vurgulayarak, 2021’in 11 ayında tüketici kredilerinin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artarken, hayat grubu sigortalar branşında brüt yazılan primlerin de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 yükseldiğini açıkladı.

“DEVLET KATKISI DAHİL FON BÜYÜKLÜĞÜ YÜZDE 60 ARTTI”

Atilla Benli, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) tarafında ise Emeklilik Gözetim Merkezi’nin açıkladığı 17 Aralık 2021 verilerine göre, 2021’in başından ibu yana BES ve Otomatik Katılım Sistemi’ndeki (OKS) katılımcı sayısının yüzde 5 artarak 13,3 milyona, devlet katkısı dahil toplam fon ne kadar büyük olduğunun ise yüzde 60 artarak 273 milyar liraya eriştiğini, yaşanan bu olumlu trende fonların başarılı performansının mühim katkıda bulunduğunu dile getirdi.

BES

“2022’YE YÜZDE 30 DEVLET KATKISI İLE BİRLİKTE GİRDİK”

18 yaş altının sisteme dahil edilmesi, BEFAS ve dijitalleşmenin artışına bağlı mevzuat değişikliklerinin katılımcı sayısı ve fon büyüklüğündeki olumlu etkisi üzerine, 2022 yılına yüzde 30 devlet katkısı teşviki ile girmenin haklı gururunu yaşadıklarını ifade eden Benli, devlet katkısındaki 5 puanlık artışın 273 milyar TL’ye ulaşan fon ne kadar büyük olduğunu daha da yukarı taşımasını beklediklerini aktardı.

“DEVLET KATKISININ YANI SIRA FON GETİRİLERİ DE HESABA KATILDIĞINDA BES RAKİPSİZ”

Benli, artık katılımcıların devlet katkısı hak edişlerini kaybetmemek için bir kez daha düşüneceklerini, devlet katkısının bunun yanında fon getirileri de hesaba katıldığında BES’in rakipsiz olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“BEFAS ile birlikte sağlanan işlem kolaylığı ve fon evreninin genişlemesi, 18 yaş altındaki ilginin artarak devam etmesi, bunun yanı sıra bazı vakıf, sandık ve dernek gibi kuruluşlardaki birikimlerin BES’e aktarımı, devlet katkısı oranının yüzde 30’a yükseltilmesi gibi gelişmeler ile birlikte 2022 sonu saygınlığıyla ortalama 500 milyar TL fon büyüklüğüne ulaşmayı planlıyoruz. Diğer yandan, Otomatik Katılım Sistemi’nde 2017 senesinden bu yana, ortalama 4 senelik kısa bir sürede, 6,2 milyon katılımcının sistemde birikim yapması sağlanmış olup, önümüzdeki dönem yeni işe girişler ve otomatik katılımda tasarrufu cazip hale getirecek düzenlemelerinhayata geçirilmesiyle birlikte büyük bir ivme kaydedebiliriz.

18 yaş altının sisteme dahil olmasına imkan sağlanması ile birlikte vatandaşlarımızın sisteme olan talebi tatminiyet vericidir. 7 ay gibi kısa bir zaman diliminde, en son açıklanan 17 Aralık 2021 tarihli EGM verilerine göre, 153 bini aşkın 18 yaş altındaki çocuğumuzun sisteme girmesi ile devlet katkısı dahil ortalama 325 milyon lira fon büyüklüğüne ulaşıldı. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı devlet katkısının yüzde 30’a yükseltilmesinin anne babaları, çocukları için tasarruf etmeye daha da özendireceğini düşünüyoruz. Bu bağlamda, 2022’de 1 milyon çocuğun sisteme girmesi en büyük hedeflerimizden birisi.”

BES

“TOPLAM SAĞLIK SİGORTALI SAYISI YÜZDE 24 ARTTI”

TSB Başkanı Benli, sağlığın ve sağlık sigortalarının öneminin koronavirüs hastalığında bir kez daha meydana geldiğinı, geçen yıl 2020’nin ilk 11 ayına göre, toplam sağlık sigortalı sayısında yüzde 24, tamamlayıcı sağlık sigortası özelinde ise sigortalı sayısında yüzde 34 artış gerçekleştiğini, vatandaşların sağlık sigortalarına ilgisinin her geçen gün arttığını açıkladı.

“TÜRKİYE’DE TESCİL EDİLMİŞ ARAÇ SAYISININ YAKLAŞIK 25 MİLYON”

TÜİK verilerine göre, Türkiye’de tescil edilmiş araç sayısının ortalama 25 milyon olduğunu bildiren Benli, bu araçların yüzde 54’ünün otomobil, yüzde 16’sının kamyonet, yüzde 15’inin motosiklet, yüzde 8’inin ise traktörden oluştuğunu anlattı.

Benli, trafik sigortasında tüm araç grupları dahil sigortalılık oranının yüzde 81 dolayında seyrettiğini ifade ederek, “Yürürlükteki poliçe adedine bakıldığında, 2020’nin Kasım sonu verilerine göre 19 milyon adet trafik sigortası poliçesi varken, 2021’in Kasım sonu saygınlığıyla yürürlükteki poliçe adedi yüzde 6,5 artarak 20,4 milyon adede ulaşmıştır.” dedi.

BES

“4 MİLYON MOTOSİKLETİN YAKLAŞIK YÜZDE 65’İNİN TRAFİK SİGORTASI BULUNMAMAKTADIR”

Türkiye’de sigortasızlık yönünden en yüksek orana sahip araç grubunu motosikletlerin oluşturduğuna işaret eden Benli, “Yaklaşık 4 milyon motosikletin yüzde 65’inin trafik sigortası bulunmamaktadır. Bunu yüzde 41 oranı ile traktörler takip etmektedir. Tescilli 2 milyon adet traktör varken bunların ortalama 820 bini sigortasızdır. Söz konusu araç türlerinde de sigortalılık oranlarını yükseltmek bir diğer mühim hedefimizdir.” dedi.

“SİGORTALI KONUT SAYISI 10,5 MİLYONA ULAŞTI”

Atilla Benli, 2020 senesinde Elazığ, Malatya ve İzmir’de yaşanan depremleri anımsatarak, bu depremler sonrası DASK poliçesi satışlarında yüzde 13,5 artış gerçekleştiğini, 2018 senesinde 8,8 milyon konutun deprem sigortası yer alırken, 2021 senesinde güncel sigortalı konut sayısının 10,5 milyona eriştiğini açıkladı.

BES

“DASK’IN KURULUŞUNDAN BU YANA SİGORTALILARA YAPTIĞI ÖDEME TOPLAMI 900 MİLYON LİRA”

DASK’ın kuruluşundan bu yana sigortalılara yaptığı ödeme toplamının 900 milyon lira olduğunu söyleyen Benli, “Elazığ depremi için sigortalılara 300 milyon lira ödeme yapıldı. 2020’nin ekim ayında yaşanan İzmir depreminin ardından yapılan toplam 340 milyon lira tutarındaki ödeme ise bir depreme ilişkin olarak gerçekleştirilen en yüksek ödeme olmuştur.” dedi.

“KÖY BAZLI KURAKLIK VERİM SİGORTASI’NDA 2021’DE 214 MİLYON LİRA HASAR ÖDEMESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

Tarım sigortaları sisteminin 15 senedir faaliyet gösterdiğini hatırlatan Benli, bu zaman zarfında, sistemin Avrupa ülkelerinin birçoğunu geride bıraktığını, kapsamının genişlediğini ve sigortalılık oranının bitkisel üretimde yüzde 20 olduğu göz önüne alındığında iyi bir performans gösterdiğini kaydetti.

Benli, 15 yıllık dönem içinde sigortalılara 9,7 milyar lira hasar ödemesi yapıldığını altını çizerek, söz konusu 15 yıllık dönem sonunda hayat dışı sigortalarda pay alan tarım sektörünün 5 milyar lira prim üretimi ile 2021 yılı kasım ayında toplam prim üretimi içinde payını yüzde 7,5’e çıkardığını açıkladı.

Başa dön tuşu