Ekonomi Haberleri

BIST 50 endeksinde “yukarı adım kuralı” bugün de geçerli

BIST 50 endeksinde “yukarı adım kuralı” bugün de geçerli , ekonomi haberleri bölümümüzde BIST 50 endeksinde “yukarı adım kuralı” bugün de geçerli başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. BIST 50 endeksinde “yukarı adım kuralı” bugün de geçerli  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

BIST 50 endeksinde “yukarı adım kuralı” bugün de geçerli

BIST 50 endeksinde 'yukarı adım kuralı' bugün de geçerli

Yatırımcının panikle satış yaparak, zarar etmesinin Borsa İstanbul AŞ, BIST 50 endeksinde bulunan paylarda 20 Aralık 2021’de uygulanmaya başlanan açığa satış işlemlerinde “yukarı adım kuralının” bugün de devam edeceğini açıkladı.

AÇIKLAMA KAP’TA YER İLADI

Borsa İstanbul’un Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) bulunan açıklamasında, Sermaye Piyasası Kurulu kararı ikaznca BIST 50 endeksinde bulunan paylarda açığa satış işlemi yapılabildiği anımsatıldı.

AÇIKLAMADA DOĞRU İŞARETLEME KONUSUNDA UYARIDA BULUNULDU

Söz konusu paylara yönelik açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının, bugünkü seansta da devam etmesine karar verildiği aktarılan açıklama şöyle:

“Açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir.

BIST 50 endeksinde 'yukarı adım kuralı' bugün de geçerli #1

SON GERÇEKLEŞEN FİYATIN BİR ÖNCEKİ FİYATTAN DAHA YÜKSEK OLMASI HALİNDE

Lakin açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması halinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir. Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve ardından aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamı içinde olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız aracılığıyla bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.”

Başa dön tuşu