Ekonomi Haberleri

BIST 50’de yukarı adım kuralı devam ediyor

BIST 50’de yukarı adım kuralı devam etmekte , ekonomi haberleri bölümümüzde BIST 50’de yukarı adım kuralı devam etmekte başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. BIST 50’de yukarı adım kuralı devam etmekte  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

BIST 50’de yukarı adım kuralı devam etmekte

BIST 50'de yukarı adım kuralı devam ediyor

Dövizin TL karşısında yükseldiği dönemle panikle satış yapılmasının önüne geçmek için alınan önleme aralıksız devam ediliyor.

Borsa İstanbul AŞ, BIST 50 endeksinde bulunan paylarda 20 Aralık 2021’de uygulanmaya başlanan açığa satış işlemlerinde “yukarı adım kuralının” bugün de devam edeceğini açıkladı.

AÇIKLAMA KAP’TA YAYINLANDI

Borsa İstanbul’un Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) bulunan açıklamasında, Sermaye Piyasası Kurulu kararı ikaznca BIST 50 endeksinde bulunan paylarda açığa satış işlemi yapılabildiği anımsatıldı.

EN SON GERÇEKLEŞEN İŞLEM FİYATINDAN DAHA YÜKSEK BİR FİYAT ÜZERİNDEN

Söz konusu paylara yönelik 20 Aralık 2021-5 Ocak 2022 zamanında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının, bugünkü seansta da devam etmesine karar verildiği aktarılan bilgilendirmede, şunlar kayıt edildi:

“Açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Lakin açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması halinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

BIST 50

SEÇENEK İŞARETLEMELERİNE DİKKAT

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve ardından aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamı içinde olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız aracılığıyla bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.”

Başa dön tuşu