Ethereum Haberleri

Bitcoin ETF hacimlerinde büyük artış: Volatiliteden kaçmak için sığındılar

Bitcoin ETF hacimlerinde büyük artış: Volatiliteden kaçmak için sığındılar, kripto haberleri bölümümüzde Bitcoin ETF hacimlerinde büyük artış: Volatiliteden kaçmak için sığındılar başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Bitcoin ETF hacimlerinde büyük artış: Volatiliteden kaçmak için sığındılar ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Bitcoin ETF hacimlerinde büyük artış: Volatiliteden kaçmak için sığındılar

Dün TSİ 17 civarında 69 bin dolarlık düzeyyle tarihinin en yüksek fiyatına ulaşan Bitcoin, birkaç saat sonra ise Çinli emlak devi Evergrande’nin iflas ettiği yönünde çıkan fakat doğrulanamayan haberlerle keskin bir düşüş yaşamış ve 63 bin doların da altına inmişti.

Kurumsal yatırımcıların ise bu volatiliteden korunmak için Bitcoin vadeli ETF’lerine sığındıkları altı çizildi. Bloomberg’in kıdemli ETF analisti Eric Balchunas, Twitter hesabından iki Bitcoin vadeli ETF’inin hacimlerini paylaşımı yaptı. İki ETF’in de çok yüksek hacim sayılarına eriştiğini söyleyen Balchunas, bunun sebebi olarak spot işlem çiftlerindeki volatiliteyi gösterdi.

İşlem saatleri volatiliteyi önlüyor

Yüksek volatilite, yatırımcıların spot olarak yahut sürekli olarak vadeli işlemler yerine ETF yoluyla işlem yapmayı seçmelerinin ana nedeni olabilir. BITO ve BTF ürünleri yalnızca New York Borsası’nın işlem saatleri civarında trade yapılmaya uygun olduğu için bu durum, 7/24 aktif olarak işlem gören kripto para piyasasında yaşanan ani volatilite artışlarını da önleyebiliyor.

Bilindiği üzere ABD’de spot işlem yapmak istemeyen kurumsal yatırımcıların şu anda Bitcoin’e açılmak için tek seçeneği vadeli ETF’ler… Lakin bu tür borsa yatırım fonlarının işlem maliyetlerinin spot ürünlere oranla çok daha yüksek olması da şirketlerin vadeli ETF’lere olumsuz bakmalarına neden oluyor. Volatilitenin yüksek olduğu zamanlarda Bitcoin vadeli ETF’lerinin bir miktar prim ile satılma ihtimalinin olması da masrafları artıran bir diğer etken…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu