Ethereum Haberleri

Bitcoin madencileri baskıdan kurtuluyor mu? 191 gün sonra görüldü

Bitcoin madencileri baskıdan kurtuluyor mu? 191 gün sonra görüldü, kripto haberleri bölümümüzde Bitcoin madencileri baskıdan kurtuluyor mu? 191 gün sonra görüldü başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Bitcoin madencileri baskıdan kurtuluyor mu? 191 gün sonra görüldü ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Bitcoin madencileri baskıdan kurtuluyor mu? 191 gün sonra görüldü

Fed’in beklenen hareketi yaparak 25 baz puanlık faiz artırımına gitmesi ve tertip edilen basın toplantısında Powell’ın görece olumlu açıklamaları Bitcoin fiyatı gibi çok mühim metriklerde de yukarı ivme görülmesini sağladı.

Kâra bile geçmiş olabilirler

Günlük hemen hemen madencilik gelirinin, yine günlük hemen hemen elektrik giderlerine bölünmesiyle yaşanan Puell Multiple göstergesi, 191 gün sonra 1 düzeysinin üzerine çıktı. Göstergede bu düzeynin üzerine çıkılması, madencilik endüstrisinin maliyetlerini yeterince karşılayabildiğine, hatta bazı zamanlarda kâr bile ettiğine işaret ediyor. 1’in altındaki düzey ise faaliyetlerin zarar yazdığını gösteriyor.

Büyük satış baskısı kırıldı mı?

Geçen yılda madencilerin iflaslar yaşamalarına ve on binlerce Bitcoin satmalarına neden olan krizin de, bitebileceğine yönelik bu durum, şirketler ve birysel madenciler üzerindeki büyük satış baskısının da artık kırıldığını gösteriyor olabilir.

Boğa sezonları öncesi de görülüyor

Puell Multiple göstergesi öncedenki zamanlarda de bir çok kez boğa sezonları öncesi göz önüne gelmişti. Örnek olarak Bitcoin’deki son ödül yarılanmasından sonra 2020’nin mayıs ayında gösterge uzun zaman sonra ilk kez yeşil bölgeye gelmişti. Bu hareketden 5 ay sonra ise boğa piyasası başlamıştı. Puell Multiple’ın bunun yanı sıra 2012 ve 2015 de dahil olmak üzere, bir çok ayı sezonunun en alt noktasını bulmayı başardığını da belirtmekte yarar var.

2023 yılına 16 bin 500 dolar düzeylerinde giren Bitcoin, 1 aylık zaman zarfında hemen hemen %45 yükseliş yaşadı. En büyük kripto para haberin yazıldığı dakikalarda ise 23.800 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu