Ethereum Haberleri

Bitcoin mempool’undaki işlem sayısı Terra çöküşü seviyelerine çıktı

Bitcoin mempool’undaki işlem sayısı Terra çöküşü düzeylerine çıktı, kripto haberleri bölümümüzde Bitcoin mempool’undaki işlem sayısı Terra çöküşü düzeylerine çıktı başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Bitcoin mempool’undaki işlem sayısı Terra çöküşü düzeylerine çıktı ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Bitcoin mempool’undaki işlem sayısı Terra çöküşü düzeylerine çıktı

Bitcoin mempool’undaki (bellek havuzu) ağ aracılığıyla onaylanmayı bekleyen Bitcoin işlemlerinin sayısı Terra çöküşünden bu yana rekor düzeyye ulaştı.

Blok zincirine halen eklenmemiş geçerli işlemlerin gizlendiği bir veri yapısı olan mempool’da 9 Mart öğle saatlerinden sonra kısa süreliğine hemen hemen 81 bin işlem yer aldı. Bu da bir numaralı blok zincirine olan ilginin arttığını gösteriyor.

Bu rakam, algoritmik sabit coin UST’nin sıfıra düştüğü 13 Mayıs 2022 zirvesinden yalnızca 1.000 coin daha azken, FTX’in çöküşünün ardından kasım ortasında onaylanmamış 48 bin coin’den yüzde 66 daha fazlaydı.

Bitcoin mempool’unda bulunan onaylanmamış işlem sayısı grafiği (son 6 yıl)

Bitcoin ağında onay bekleyen işlem sayısı, en son BTC’nin ilk kez 20 bin dolara çıktığı Aralık 2017’de 256 bini aşarak rekor düzeylere ulaşmıştı.

Bitcoin mempool’u geçen hafta neden yükseldi?

Analiz platformu CryptoQuant’ın pazarlama müdürü Ho Chan Chung, Blockworks’e konuyla alakalı bilgilendirmede bulundu. Chung, USDC’nin 11 Mart’ta 0,90 doların altına düşmesiyle hem BTC hem de ETH için spot ve sürekli olarak piyasalarda işlem hacimlerinde bir sıçrama olduğunu dile getirdi.

Habere göre mempool, zincir üzerinde kapatılmaya çalışılan bu işlemleri göz önüne seriyor olabilir. Lakin onaylanmamış işlemler, USDC’nin ABD Doları ile 1:1’lik dengesini kaybetmesinden hemen hemen 30 saat önce zirveye ulaştı. Bu olay, DAI de dahil olmak üzere bir dizi diğer sabit coin’e yayıldı.

USDC kısa süreliğine tüm zamanların en düşük düzeysine inmeden önce, onaylanmamış işlemlerin sayısı da hızla azaldı.

Bunun yanı sıra 0xB10C takma adlı Bitcoin geliştiricisi de “Genel olarak, 30 saat sonra gerçekleşen depeg ile alakalı olduğunu düşünmüyorum. Görünüşe göre birisi o saatlerde 2 sat/vB gibi düşük bir ücret oranıyla çok sayıda işlem bloğu yayınlamış.” yorumunu yaptı.

Bitcoin mempool'unda bulunan onaylanmamış işlem sayısı grafiği (mart ayı)Bitcoin mempool'unda bulunan onaylanmamış işlem sayısı grafiği (mart ayı)
Bitcoin mempool’unda bulunan onaylanmamış işlem sayısı grafiği (mart ayı)
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu