Ethereum Haberleri

Bitcoin neden düşüyor? 43 bin doların da altına indi

Bitcoin neden düşüyor? 43 bin doların da altına indi, kripto haberleri bölümümüzde Bitcoin neden düşüyor? 43 bin doların da altına indi başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Bitcoin neden düşüyor? 43 bin doların da altına indi ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Bitcoin neden düşüyor? 43 bin doların da altına indi

Kasım ayında 69 bin dolar düzeysiyle tüm zamanların rekorunu kıran Bitcoin, sene sonuna ise beklendiği gibi büyük yükseliş hareketiyle giremedi. Aralık ayı başında Güney Afrika’da bir araya gelen Omicron varyantı etkisiyle düşüşe geçen ve 42 bin dolar düzeysini gören en büyük kripto para, ardından ise toparlandı fakat beklenen düzeylere bir türlü gelemedi.

Fed ve Kazakistan haberleri darbe vurdu

Son birkaç haftadır 46 bin dolar ilâ 50 bin dolar içinde gidip gelen ve bu aralık içinde sert hareketler yapan Bitcoin, TSİ dün akşam ABD Merkez Bankası (Fed) ve Kazakistan’dan gelen haberler sonrası düşüş hareketini sertleştirdi.

Aralık ayında yapılan Fed toplantısının tutanaklarının açıklanması ve burada faiz artırımını sağlayacak şartların oluşumu ile ilgili yorumların yapılması Bitcoin’deki düşüş hareketini iyice artırdı. Dünyadaki Bitcoin hash rate’inin %18’ine sahip olduğu gösterilen Kazakistan’dan gelen isyan haberleri, ülkede internetin kesilmesi ve madencilik havuzlarının darbe almasının da fiyat hareketinde etkisi olduğu belirtiliyor.

Sabah saatleri civarında 43 bin doların üzerinde seyreden en büyük kripto para, öğle saatleri civarında ise bu düzeynin de altına düştü. Bitcoin haberin yazıldığı dakikalarda ise hemen hemen 42 bin 600 dolardan işlem görüyor.

“Boğa mı ayı mı?” tartışması

Uzmanlar da Bitcoin ve piyasanın gidişatı hususunda ikiye ayrılmış durumda… Bir taraf ayı piyasasının geldiğini belirtirken, diğer taraf ise boğa piyasası döngüsünün uzadığı hususunda ısrarcı davranıyor. Bilindiği üzere 2021 sonu için rekor fiyat tahminleri yapılmıştı fakat, fiyatın beklenenden fazla daha az olması bir çok uzmanın “Döngü uzadı” yorumları yapmasına neden olmuştu.

Benzer tartışmalar Bitcoin’in 29 bin dolar düzeysine indiği yaz aylarında da yapılmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu