Ethereum Haberleri

Bitwise iki Bitcoin ETF başvurusundan birini geri çekti: Pahalı ve karmaşık!

Bitwise iki Bitcoin ETF başvurusundan birini geri çekti: Pahalı ve karmaşık!, kripto haberleri bölümümüzde Bitwise iki Bitcoin ETF başvurusundan birini geri çekti: Pahalı ve karmaşık! başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Bitwise iki Bitcoin ETF başvurusundan birini geri çekti: Pahalı ve karmaşık! ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Bitwise iki Bitcoin ETF başvurusundan birini geri çekti: Pahalı ve karmaşık!

Bitcoin’in fiyat rallisinde büyük pay sahibi olan ETF onaylarının beklendiği gibi Ekim ayında gelmesi, bir çok şirketin de yeni ETF başvuruları yapmasına yol açarken, yönetimi altında 1 milyar dolarlık dijital varlık bulunduran Bitwise da bu başvurularından bir tanesini geri çekti. Şirket, SEC’ye yaptığı vadeli Bitcoin ETF başvurusunu geri çekti.

Konuyla alakalı tweet atan şirketin yatırımlarından sorumlu yöneticisi Matt Hougan şu ifadeleri kullandı:

‘Sorunlar bulunacağını biliyorduk’

“Bugün Bitwise olarak vadeli Bitcoin ETF başvurumuzu geri çektik. İlk Bitcoin ETF başvurusu 2013 senesinde yapılmıştı. İlk kez bu yaz, SEC vadeli Bitcoin ETF’lerine karşı olumlu baktığını kelimelerine ekledi. ETF tabii ki büyük bir adımdı fakat zorlukları bulunacağını da biliyorduk. Bunlardan bir tanesi de Bitcoin vadeli işlemlerinin genelde ‘contango’ (*Vadeli fiyatın, spot fiyattan yüksek olma durumu) ile işlem görmesi… Dolayısıyla vadeli ETF, spot ETF’e oranla daha düşük bir performans sergiler. Analizimize göre contango, yatırımcılara yıllık %5-10 içinde bir masraf çıkarıyor.

‘Masraflar ve karmaşıklık artıyor’

Biz bunlara rağmen vadeli Bitcoin başvuruuzu yaptık ama yeni problemler yaşandı. Kanada’daki 1940 tarihli ETF kanunuyla çıkan Bitcoin ETP’si ile vadeli bir Bitcoin ETF’inin birlikte tutulabileceğini düşündük ama bu olmadı. Yasalar buna şu anda izin vermiyor. Ayrıca şu anda Bitcoin vadeli ETF’leri piyasadaki tüm kaapsiteyi emdi. Bu zamanla değişecek ama şu anda durum bu biçimde.

‘Spot ETF daha sağlıklı’

Sonuç mu? Masrafların üzerine yeni masraflar ekleniyor. Ayrıca iş her geçen gün daha da karmaşıklaşıyor.

Bunların hiçbiri Bitcoin vadeli ETF’lerinin ‘kötü’ olduğu manasına gelmez fakat biz şirket olarak, uzun vadeli yatırımcıların spot ETF’e geçmelerinin çok daha sağlıklı bulunacağını düşünüyoruz. Yatırımcıların da spot ETF istediklerini göze çarpıyor.”

Hatırlanacağı üzere SEC başkanı Gary Gensler da yaz aylarında yaptığı açıklamalarda vadeli anlaşmalere dayalı olan Bitcoin ETF’lerini, spot ETF’lere tercih ettiğini söylemişti. SEC, ilk Bitcoin (vadeli) ETF’ine onayı Ekim ayında vermişti.

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu