Ekonomi Haberleri

Brent petrol, son 3 yılın en yüksek seviyesinde

Brent petrol, son 3 yılın en yüksek düzeysinde , ekonomi haberleri bölümümüzde Brent petrol, son 3 yılın en yüksek düzeysinde başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Brent petrol, son 3 yılın en yüksek düzeysinde  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Brent petrol, son 3 yılın en yüksek düzeysinde

Brent petrol, son 3 yılın en yüksek seviyesinde

Önceki günü 77,23 dolar düzeysinde tamamlayan Brent petrolün varili, dün gün içinde kapanışa göre yüzde 2,34 artışla 79,04 dolara ulaştı. Böylelikle, Brent petrolün varil fiyatı Ekim 2018’den bu yana en yüksek düzeyyi gördü.

Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 75,72 dolardan alıcı buldu.

IDA KASIRGASI ETKİSİ

Geçen ayın sonlarında ABD’nin Meksika körfezinde etkili olan Ida Kasırgası’nın yarattığı arz aksaklıkları ve ülkede ham petrol stoklarının Ekim 2018’den sonraki en düşük düzeylere düşmesiyle petrol fiyat aralıklarındaki yükseliş son 5 haftadır devam etmekte.

Brent petrol, son 3 yılın en yüksek düzeysinde #1

GOLDMAN SACHS: “BU YIL 90 DOLAR OLACAK”

Bu bağlamda, ülkeler arası bankacılık ve finansal hizmetler şirketi Goldman Sachs, bu senea ilişkin petrol fiyatı tahminini varil başına 10 dolar artırarak 90 dolara yükseltti.

Fiyat revizyonunda, salgında Delta varyantının ardından düşüşe geçen akaryakıt talebinin beklenenden daha bi hayli hızlı toparlanmasının yanında ABD ham petrol stoklarındaki düşüşle birlikte küresel arzdaki daralma da mühim rol oynadı.

Uzmanlar, doğal gaz fiyat aralıklarındaki rekor artışın da petrol fiyat aralıklarında yukarı yönlü hareketlenmeleri desteklediğini ifade ediyor. Söz konusu artışın alternatif yakıtlara talebi artıracağı tahmin edilirken, kış aylarının soğuk geçmesi durumunda gaz arzında yaşanan sıkıntılar sebebiyle elektrik şirketlerinin üretim için gaz yerine petrol kullanabileceği belirtiliyor.

Başa dön tuşu