Kripto Haberleri

Bu Altcoin’e Dikkat: Honeypot Dolandırıcılığı Gizli!

Bu Altcoin’e Dikkat: Honeypot Dolandırıcılığı Gizli!, kripto para takipçileri için Bu Altcoin’e Dikkat: Honeypot Dolandırıcılığı Gizli! ile alakalı detaylı bir haber hazırladık. Bu Altcoin’e Dikkat: Honeypot Dolandırıcılığı Gizli! başlıklı haberimizin ayrıntıları..

Bu Altcoin’e Dikkat: Honeypot Dolandırıcılığı Gizli!

Bu sefer ‘Honeypot’ dolandırıcıları, EtherWrapped (YEAR) adlı yeni bir altcoin projesinin yatırımcılarını hedef aldı. Başlangıçta kullanıcılara, dolandırıcılar aracılığıyla önceki yıl boyunca ETH işlemlerine dayalı olarak YEAR token ödülleri verildi. Daha sonra ise işin rengi değişti. Ayrıntılar için Kriptosite.com okumaya devam ediniz.

Altcoin projesinde ‘bal tuzağı’ nasıl oluşturuldu?

Ethereum’da her şey, Ethereum Sanal Makinesi üzerinde çalışan akıllı anlaşmalerle yönetilir. Etherscan, akıllı anlaşmaleri ücretsiz olarak görüntülemenizi sağlar. Bir kuruluş, merkezi olmayan uygulama dili Solidity’de yeni bir akıllı anlaşma geliştirmeli ve yeni bir kripto para üretmek için bunu Ethereum Sanal Makinesine dağıtmalıdır. Bir anlaşma ilk yüklendiğinde ‘doğrulanmamış’ olarak kabul edilir. Ethereum topluluğunun üyeleri bu durumda doğrulama talep ettiğinde, akıllı anlaşma doğrulanır. Anlaşma onaylandıktan sonra kamuoyuna açıklanır. Bu, akıllı anlaşma kodunun inceleme için hazır olduğunu gösterir.

Altcoin

Siber suçlular, yakın tarihli bir hack’te olduğu gibi, artık görünürde gizlenmiş tuzaklarla görünüşte masum akıllı anlaşmaler tasarlayabiliyorlar. Akıllı anlaşma sahibinin kötü niyetli eylemde bulunmak istediğine dair genelde görünür sinyaller olmadığından, bunlar kod incelemelerine karşı bağışık oluyor. Altcoin projesi EtherWrapped’ın YEAR token’i ve akıllı anlaşma örneğinde, cat5749 adlı bir Twitter kullanıcısı ve diğerleri olası tuzaklar için koda baktılar. Lakin, şüpheli görünen hiçbir şey bulamadılar. Sözleşme sahibiyle etkileşime geçilmeye çalışıldığında başarısız olacak “_burnMechanism” adlı bir işlev keşfettiler.

Bu, bariz kırmızı bayrakları tetiklemedi, fakat saldırının nasıl gerçekleştiğini belirlemede çok mühimydi. Yeni bir altcoin projesini çökertmek için mülkiyetin iptal edilmesi gerekir. Sözleşmenin sahibi mülkiyeti geri çekti ve onu merkezi olmayan bir borsa olan UniSwap V2’ye devretti. Bu, yalnızca UniSwap V2’den satın almalara izin verildiği, fakat UniSwap V2’ye satış yapılmasına izin verilmediği manasına geliyordu. Akıllı anlaşma sahibi, o zaman tek satıcı olacak ve bu da YEAR tokeni’nin fiyatının artmasıne neden olacaktı. FOMO, bireylerin fiyat artışını gördüklerinde satın alma isteği uyandırdı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptosite.com’da bulunan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptosite.com herhangi bir kripto para biriminin yahut dijital varlığın satın alınmasını yahut satılmasını önermez yahut Kriptosite.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptosite.com ve sitede bulunan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık yahut hizmetler ile alakalı herhangi bir işlem yapmadan önce kendi incelemelerinı yapmalıdır.

Uyarı: Kriptosite.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptosite.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz yahut herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptosite.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri düşüncesi mülkiyet hukuku ve alakalı mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır..

.bw-card {
position: relative;
display: -webkit-box;
display: -webkit-flex;
display: -ms-flexbox;
display: flex;
-webkit-box-orient: vertical;
-webkit-box-direction: normal;
-webkit-flex-direction: column;
-ms-flex-direction: column;
flex-direction: column;
padding: 15px;
border: 1px solid #f2f2f2;
border-radius: 4px;
background: #f9f9f9;
-webkit-box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
font-family: var(–bw-font-family-inter);
padding: 2rem;
border-radius: 0 0 4px 4px;
}

Başa dön tuşu