Ethereum Haberleri

Bu kez talep SEC’den: Ripple toplantılarının görüntü ve ses kayıtları çıkarılsın

Bu kez talep SEC’den: Ripple toplantılarının görüntü ve ses kayıtları çıkarılsın, kripto haberleri bölümümüzde Bu kez talep SEC’den: Ripple toplantılarının görüntü ve ses kayıtları çıkarılsın başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Bu kez talep SEC’den: Ripple toplantılarının görüntü ve ses kayıtları çıkarılsın ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Bu kez talep SEC’den: Ripple toplantılarının görüntü ve ses kayıtları çıkarılsın

ABD Menkul Kıymetler Borsası (SEC) avukatları, XRP’nin menkul kıymet olduğuna dai iddialarını güçlendirmek maksadıyla şimdi de Ripple şirketinin toplantı kayıtlarının görülmektedirılmasını talep etti. Kurum önceden de, şirket için Slack konuşmalarının verilmesi hususunda mahkeme kararı talep etmişti.

SEC avukatı: Bazı itiraflar bulunabilir

SEC avukatı Pascale Guerrier, konuyla alakalı olarak mahkeme başkanı hakim Sarah Netburn’e yazdığı mektupta şu ifadeleri kullandı:

“Bu kayıtlar Ripple şirketinin, XRP fiyatını yükseltmek veya XRP alan yatırımcılarda bazı kâr beklentileri yaratmak için yapılanların görülmektedirılmasını sağlayabilir. Bu kayıtlardan elde edilecek bilgiler XRP’nin bir menkul kıymet olarak sunulduğunu ve satıldığını ispatlayabilir. Kayıtlarda bunun bunun yanında şirket çalışanlarının veya davadaki bireysel sanıkların bazı itirafları da bulunabilir. Elde edilecek kayıtların, davanın ana konusu için çok mühim olduğunu düşünüyoruz.”

SEC burada, Ripple şirketinin XRP piyasaları ve mühendislik konuları ile ilgili, SBI şirketindeki toplantılarda ve çeyrek raporlarıyla alakalı toplantılarda konuşulanların görülmektedirılmasını talep ediyor.

Bilindiği üzere SEC’nin Aralık ayında, 1.38 milyar dolarlık kayıtsız menkul kıymet satışı sebebiyle açtığı davanın merkezinde, XRP’yi içeren işlemlerin yatırım anlaşmaleri oluşturup oluşturmadığı, ve bundan dolayı 1933 yılı tarihli Menkul Kıymetler Yasası’nın 5. maddesine tâbi olup olmadığı yer alıyor. Mahkemenin XRP’nin statüsü hususunda vereceği karar da, kripto para endüstrisinde yaratacağı etkiler yönünden özellikle bu sektör aracılığıyla yakında zamandan izleniyor.

Ripple da SEC’nin ön-karar dosyalarını istiyor

Bilindiği üzere Ripple şirketi de, mahkemeden SEC’nin Bitcoin, Ethereum ve XRP için ön kararlarının görülmektedirılmasını talep etmişti. Hakim Netburn de, Haziran ayında verdiği kararla SEC’nin bu kripto paralar ile ilgiliki işlem politikalarının görülmektedirılması talebini kabul etmişti. Lakin Ripple, bu hususta açık ve net dosyaların mahkemeye sunulmadığını altını çizerek, SEC’nin bu 3 kripto para için yasaklama kararı mı çıkardığının yoksa izin mi verdiğinin anlaşılamadığını iddia ediyor.

SEC çalışanları XRP alıp sattı mı?

Bilindiği üzere Ripple şirketi bunun bunun yanında, hakim Netburn’e geçtiğimiz hafta yazdığı bir mektupla da resmi bir talepte bulunmuş ve SEC çalışanlarının XRP yatırımlarının ortaya dökülmesini talep etmişti. Ripple avukatıları konuyla alakalı şunları belirtmişti:

“SEC’nin, sanıkların pervasızca davranarak kanunu çiğnediğini ve XRP sattıklarını iddia ettiği bir zamanda, kendi çalışanlarına XRP alıp satma izni verip vermediğinin de herkes aracılığıyla bilinmesi gerekmektedir. Davalılar bunun bunun yanında, SEC yöneticisi olan William Hinman’ın 14 Haziran 2018 tarihindeki konuşmasının ardından, SEC’nin kendi çalışanlarına Bitcoin ve Ethereum alıp satma hususundaki yaklaşımının da değişip değişmediğini bilmek istemektedirler”

Ripple’ın savunma merkezi “adil bildirim”

Hinman 2018’deki bir konuşmasında Ethereum’un bir menkul kıymet olmadığını söylemişti. Ripple şirketi ise, bu konuşmanın ardından SEC’nin kendilerini XRP’de bu durumun değişebileceği hususunda uyarmadıklarını ve bir “adil bildirim”de bulunmadıklarını iddia ediyor. SEC ise, kendisinin bile o dönem karar veremediği bir hususta ‘adil bildirim’de bulunmak zorunda olmadığını belirtiliyor. Ripple şirketi de savunmasının merkezini işte bu adil bildirim konusuna kurmuş durumda…

Hakim Netburn bunun bunun yanında hem SEC çalışanları içindeki konuşmaların hem de Ripple çalışanlarının Slack konuşmalarının bir bölümünün halka açık olmaması gerektiğini altını çizerek mahkeme aracılığıyla gerektiğinde bakılmak üzere gizli tutulmasına karar vermişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu