Gündem

Bursa’nın tarihi İznik surları ortadan ikiye ayrıldı

Bursa’nın tarihi İznik surları ortadan ikiye ayrıldı , ekonomi haberleri bölümümüzde Bursa’nın tarihi İznik surları ortadan ikiye ayrıldı başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Bursa’nın tarihi İznik surları ortadan ikiye ayrıldı  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Bursa’nın tarihi İznik surları ortadan ikiye ayrıldı

Bursa'nın tarihi İznik surları ortadan ikiye ayrıldı

Bursa’nın İznik beldesinde Bithynia devrinde, M.Ö. 4. yüzyılda inşa edilmeye başlanan surlar, Roma ve Bizans dönemlerindeki yeni eklentilerle yeni şeklini aldı.

İznik’in çevresini beş kenarlı çokgen biçimde kuşatan İznik surlarının uzunluğu, ortalama 4 bin 970 metre olduğu biliniyor.

ÖNLEM ALINMASI İSTENİYOR

Yenişehirkapı etrafında bulunan surların yanındaki yoldan geçen vatandaşlar,  kimseye zarar vermeden önlem alınarak onarılmasını istiyor.

Bursa’nın tarihi İznik surları ortadan ikiye ayrıldı VİDEO


Bursa nın tarihi İznik surları ortadan ikiye ayrıldı #1

“DİĞER BÖLGELERİNİ ONARDILAR”

Yıkılma tehlikesi yaşıyan tarihî surların altından her gün geçen emekli öğretmen Taner Gübre, “Biz bu surların altından yaya olarak geçiyoruz. Yanından araçlar da geçiyor. Bu surlar çatlamış. İlla birilerinin üzerine yıkılması mı bekleniyor? Surların diğer bölgelerini güzel bir biçimde onardılar. O bölge burası kadar işlek değil. Burası daha işlek. Yukarıdan bir taş düşse can kaybı yaşanabilir. Surlar bir an önce tadilattan geçirilmeli” dedi.

Bursa nın tarihi İznik surları ortadan ikiye ayrıldı #2

Bursa nın tarihi İznik surları ortadan ikiye ayrıldı #3

Bursa nın tarihi İznik surları ortadan ikiye ayrıldı #4

Bursa nın tarihi İznik surları ortadan ikiye ayrıldı #5

Başa dön tuşu